Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Parajezdectví

Stránka naposledy upravena 18:12, 18 Dub 2011 uživatelem Mgr.et Mgr. V?ra Gošová?

  Toto heslo bylo založeno Věrou_Lantelme,
  Pomozte nám zvyšovat pedagogické znalosti o problematice, kterou se toto heslo zabývá. Zapojte se do diskuze a upravování  hesla.

  Výklad hesla:

  Disciplína hiporehabilitace, původně pod názvem "sportovní ježdění handicapovaných". Sportovní vyžití pro jezdce se zdravotním znevýhodněním, který se s ohledem na svoje postižení za použití speciálních pomůcek či změněné techniky jízdy učí aktivně jezdit na koni, voltižním cvikům nebo vede koně v zápřeži, eventuálně se zúčastňuje sportovních soutěží.

  Paraparkur – disciplína parajezdectví,skokové soutěže pro jezdce se zdravotním postižením/oslabením/ handicapem. Jezdí se v páru – zdravý jezdec následován parajezdcem, nebo jednotlivě.

  Paravoltiž – disciplína parajezdectví ,voltižní ježdění modifikovaná pro osoby se zdravotním postižením/ oslabením/handicapem. Cvičí se na neosedlaném koni. Využívá se  voltižních madel a dečky. Kůň je veden na lonži lonžérem na voltižním kruhu v kroku o průměru 15-18m. Cvičenci cvičí sestavy jednotlivce, dvojic a skupin (3-4 cvičenci ).
   
  Paravozatajství – disciplína parajezdectví, vozatajství upravené pro osoby se zdravotním postižením/oslabením/handicapem, které samostatně nebo pod odborným dozorem za pomoci speciálních pomůcek ovládají koně v zápřeži.
   
  Parawestern - disciplína parajezdectví vycházející z klasických westernových disciplín, které jsou přizpůsobené pro jezdce se zdravotním postižením/oslabením/handicapem, řídí se pravidly WCR (Western Club Riding).

  Paradrezura  – disciplína parajezdectví, drezura upravená pro jezdce se zdravotním postižením/oslabením/handicapem, což je klasická jezdecká disciplína, kdy jezdec předvádí se svým koněm předem danou úlohu na drezurním obdélníku.

  Klíčová slova
  • hiporehabilitace
  • kůň
  • paradrezura
  • parajezdectví
  • paravoltiž
  • sportovní ježdění handicapovaných