Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Palotalalie

Stránka naposledy upravena 18:10, 18 Dub 2011 uživatelem Mgr.et Mgr. V?ra Gošová?

    Toto heslo bylo založeno Věrou_Gošovou,
    Pomozte nám zvyšovat pedagogické znalosti o problematice, kterou se toto heslo zabývá. Zapojte se do diskuze a upravování  hesla.

    Výklad hesla:

    Je důsledkem velofaryngální dysfunkce a  jedním z těžkých a nejnápadnějších narušení komunikační schopnosti. Jejich prvotní příčinou je vrozená malformace neboli rozštěp patra. je to vrozená vada, při které je trvale otevřen průchod z dutiny ústní do dutiny nosní (nefunkční patrohltanový závěr), je postiženo polykání, správné dýchání.
    Ihned po narození by se dítěte měl ujmout pediatr, který by měl rodičům poskytnou veškeré informace o odbornících, které bude dítě potřebovat. Již v porodnici by měla být každá maminka seznámena se speciálními pomůckami, které bude potřebovat při krmení svého dítěte. Z praxe víme, že se stává, že matka není dostatečně informovaná, což má samozřejmě negativní vliv na její psychiku. V současné době je dětem poskytována profesionální péče již v nejranějším věku. O dítě se stará celá řada odborníků, jako je plastický chirurg, ortodont, foniatr, neurolog, specialista ORL, klinický psycholog, klinický logoped, pedagogové. V současnosti se první operace rtu provádí přibližně kolem 3. až 4. měsíce, v případě, že je dítě zdravé a váží minimálně 5kg. Těžké rozštěpy patra bývají operovány později, první plastické operace se provádí většinou do dvou let věku dítěte. Sekundární zákrok na patře, by se měl provádět nejpozději do 6let věku, tedy ještě před vstupem do školy. Některé operace estetického rázu se provádí i v pozdějším věku, někdy až do dospělosti.
     
    Při vrozených rozštěpech mají děti narušena mluvidla, a proto je řeč těchto dětí  odlišná od zdravých dětí. Ve většině případů  můžete u dítěte zaznamenat změny artikulace (nesprávná výslovnost hlásek – především K, G, P, B, T, D a dalších), rezonance (řeč dětí s rozštěpem bývá více huhňavá). Kromě toho, si také můžete všimnout, že má dítě narušenou mimiku a v pozdějším věku narušené koverbální chování (to znamená, že dítě dělá různé grimasy spojené se stahováním nosního chřípí, různě špulí a křiví rty, nafukuje tváře, krčí čelo, apod.) Vyjma těchto zkutečností se také může objevit červenání, a napětí svalů v oblasti krku. Dále se u dětí s rozštěpy objevují poruchy sluchu. U některých dětí bývá přítomen také opožděný vývoj řeči. Ze začátku se hlas kojence s rozštěpem neliší od zdravých dětí ovšem zhruba kolem prvního roku se zvuk napodobovaných slov liší. Srozumitelnost řeči je narušena.

     Použité zdroje a literatura:

    Klíčová slova
    • dysfunkce
    • logopedie
    • narušení komunikačních schopností
    • palotalalie