Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Soutěž v rýsování

Stránka naposledy upravena 21:15, 28 Led 2010 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
    Obsah
    Žádné titulky
    Cíl Prověřování dovedností žáků při geometrických konstrukcích v úlohách na středovou a osovou souměrnost, redukční úhel, při rýsování geometrických útvarů.
    Popis aktivity:

    Učitel zadá úlohu a oznámí žákům čas potřebný ke jejímu splnění. Protože jde o procvičení dovednosti rýsovat, dá žákům k řešení více času, aby mohli úlohu provést přesně, za použití pomůcek k rýsování.

    Po uplynutí času žáci svoji úlohu podepíší a to tak, aby jméno nebylo vidět v pohledu na dokončenou úlohu (podpis na druhé straně listu). Z dokončených a splněných úloh improvizují "výstavku" na některé volné lavici nebo přímo na katedře. Učitel provede předběžný výběr, kdy vyřadí evidentně nezdařilé a nedokonalé obrázky, které žáků vrátí do lavice. K vlastnímu hodnocení ponechá 5-10 nejkvalitněji provedených prací.

    Konečný výběr a určení nejlepší práce provedou samotní žáci. Učitel vybere ze třídy  3-5členou "porotu", pokud možno ze žáků, kteří nemají na výstavce svoji práci k hodnocení. Porota si prohlédne vystavené práce a na pokyn učitele všichni v jeden okamžik ukáží rukou na tu, která je podle nich nejméně zdařilá a z hodnocení ji vyřadí. Pokračuje se stejným způsobem dál, až zbudou poslední dvě práce, mezi kterými se rozhodne o vítězi.

    Potřebný čas: Doba je dána náročností úlohy. Vlastní hodnocení je otázkou několika minut.
    Doporučený věk: Vhodná pro žáky 2. stupně ZŠ a střední školy.
    Potřebné pomůcky: Potřeby k rýsování (trojúhelníky, pravítko, kružítko, tužka, úhloměr...)
    Metodické pokyny pro učitele:

    Soutěž žáky mimořádně silně motivuje a má vliv na pečlivosti při rýsování. Všichni žáci se snaží dostat do užšího výběru a hodnocení žákovské poroty.

    V jedné vyučovací hodině lze tímto způsobem vypracovat a ohodnotit několik úloh. V takovém případě je vhodné měnit pro každou úlohu složní "poroty". Lze přitom využit bodový systém, kdy žák vyřazený v 1. kole získá 1 bod, ve 2. kole 2 body, ve 3. kole 3 body, atd. Žáci si body za jednotlivé úlohy sčítají a celkovým vítězem soutěže je žák s nejvyšším počtem bodů získaných za celou vyučovací hodinu.

    Jména autorů prací je třeba tajit, protože hodnotící žáci mají snahu favorizovat své kamarády a naopak vyřadit ty  které jsou jim nesympatičtí. Jméno každého vyřazeného a jeho bodové hodnocení hlásí učitel průběžně, stejně jako jméno vítěze každého kola hodnocení. 

    Na konci práce každé poroty její výběr učitel okomentuje a zhodnotí. Sdělí, zda se shoduje s jejím výběrem a v čem je jeho názor odlišný. Přesto názor žákovské poroty respektuje a nemění ho.

     

    Využito v předmětu: Matematika- geometrie, povinně volitelný předmět technické kreslení
    Vazby na RVP: Výstupy:
    • zdůvodňuje a využívá polohové a metrické vlastnosti základních rovinných útvarů při řešení úloh a jednoduchých praktických problémů
    Klíčové kompetence:* k řešení problému  volí vhodné způsoby řešení, využivají při tom logické, matematické a empiridcké postupy   
    Vzdělávací oblasti: Matematika a její aplikace
    Vzdělávací obory: Matematika, Technické kreslení, Výtvarná výchova, Technické činnosti
    Průřezová témata:Výchova demokratického občana
    Odkazy:  

     

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova