Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Kdo odhadne, kdo uhodne?

Stránka naposledy upravena 10:50, 19 Led 2010 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
    Obsah
    Žádné titulky

     

    Cíl:
     Nenáročná hra vhodná pro suplování, ale také mimo školu, při besídce, na výletě, nebo cestování vlakem, dlouhém čekání se skupinou žáků, apod.
    Popis aktivity:

     Jako vedoucí hry si vymyslím nějaké číslo do stovky, ale neprozradím ho. Mohu si ho pro kontrolu někam zapsat, ale tak, aby to žádný z účastníků hry neviděl.

    Hrčáči se sednou do kruhu, tak aby odpovídali v určitém pořadí. Úkolem je pokusit se uhdonout myšlené číslo vedoucího hry. Jeden po druhém hlásí  hráči vedoucímu  svůj tip. Přitom žádný z hráčů nemůže opakoat číslo, které už řekl před ním jiný tipující. Pokud se takto splete, pro to kolo vypadá z hodnocení a nedostane prémií při uhodnutí čísla. 

     Pokud se někomu z hráčů povede hned napoprvé číslo uhdonout, získává prémii 3 body. Pokud nikdo z hráčů číslo neuhodl, ohlásí veducí hry jméno toho, který se k hledanému číslu nejvíce přiblížil a získá do průběžné soutěže 1 bod. Jeho typ samozřejmě vedoucí neprozradí, stejně tak úspěšný hadač svůj tip nikomu neopakuje. 

    Naopak, v druhém kole soutěže, které následuje, tipuje až jako posleslení. Pokud někdo z hráčů číslo v dalším kole (nebo v dalších následujících) uhodl, hra končí a on získává do součtu 2 body. Tím je u konce prvá hra a následuje další, kdy vedoucí volí jiné číslo. 

    Body z jednotlivých her se sčítají a hra končí, když některý z hráčů dosáhl předem dohodnutý počet bodů ( např. 20).

    Potřebný čas:  Časový průběh lze těžko předvídat a nějak omezit, snad jen bodovým součtem. Děti hrají hru s neuvěřitelným nasazením,, třeba i po několik hodin.
    Doporučený věk:  U menších dětí se dá hrát třeba jen do 50, u starších naopak ve větším rozsahu, třeba až do 500 nebo 1 000.
    Metodické poznáímky:

     Hra není vůbec jednoduchá, jak při popisu vypadá. Vyžaduje mimořádné soustředění a paměť každého z hráčů, ale i organizátora hry. Je totiž potřebné sledovat tipy všech účastníků a pamatovat si je. Přitom se předem neví, kdo bude tím, kdo se hledanému číslu nejvíce přiblíží. Průběh je zajímavý i tím, jakou strategii každý z účastníků volí. Je vždy několik variant, jak dojít k úspěchu.

    Obměnou je možnost, že vedoucí hry uhodnutím čísla hru neukončí, ale nechá ještě několik kol projít, až ke správnému výsledku dojde větší počet hráčů. Hra klade značné nároky na organizaci a paměť organizátora, který si může pro jistotu na papír k zapsaným jménům hráčů psát tipy jednotlivců. To tehdy, je-li jejich počet vyšší. Optimální je účast kolem 10 hráčů. Větši počet už většina účastníků pamětně nezvládá a každé kolo trvá příliš dlouho.Tím mizí prvek dramatičnosti celé hry.

     

    Využito v předmětu:  
    Vazby na RVP: Výstupy:
    • nácvik operací s jednoduchými čísly

    Klíčové kompetence:

    *k řešení problému:  volí vhodné způsoby řešení, využivá při tom logické, matematické a empiridcké postupy   
     

    Vzdělávací oblasti:
    Matematika a její aplikace
    Vzdělávací obory: Matematika
    Průřezová témata:
    Osobnostní a sociální výchova - seberegulace a sebepoznání, řešení problémů a rozhodovací dovednosti
    Odkazy:  

     

    Klíčová slova
    • Aktivizující metody ve vyučování, hry k procvičování učiva, soustředění, paměť a její tréning