Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

O zvědavém štěňátku

Stránka naposledy upravena 19:05, 14 Pro 2009 uživatelem Mgr. Petra Stanjurová
  Obsah
  Žádné titulky

  Autor: Iva Hercíková

   

  Ilustrace: Zdeněk Miller

   

  Žánr:próza s přírodní tématikou

   

  Věková skupina:mladší školní věk

   

  Tři příběhy malého štěňátka velmi jednoduchým dětským jazykem určeným nejmladšímu čtenáři. Vhodně zachycuje děje v přírodě, jako narození, péče omláďata, odpařování vody, změny počasí, práce včel.

   


  Jak  sluníčko vrátilo štěňátku vodu:

   

  Štěňátku někdo z misky ukradl vodu. Chodilo po dvorku a hledalo zloděje. Ptalo se kačera, kravičky i žížaly. Nikdo však nevěděl, kde voda je. Až skřivánek pejskovi prozradil, že mu vodu vypilo sluníčko. Štěňátko se tedy za sluníčkem vydalo na nafukovacím balónku. Sluníčko pejskovi dalo obláček. Brzy zjistil, že z obláčku mu voda do misky zpět nateče a kde se předtím ztratila.


  Jak štěňátko dostalo chuť na med:

   

  Uvidělo na louce včeličku a sledovalo ji. Když včelka doletěla do úlu, pejsek dostal chuť na med, vytáhl si plástev a mlsal.Však jej za to včelky svými žihadly pěkně potrestaly. V noci měl pejsek špatný sen. Dostalo se do úlu. Bylo tak malé jako včelky, které mu pověděly, jak velkou práci dá naplnit medem takovou plástev, kterou jim pejsek vzal.Viděl kolik včeliček musí pilně pracovat, aby vyplnily jednu malou komůrku v plástvi.

   

  Najednou něco ze snu zaslechl. Byly to myšky a plížily se rovnou k úlu. Štěňátko na nic nečekalo a už už včelky bránilo. Také se mu za to velkou šťavnatou pláství odvděčily.

   

   

  Jak štěňátko chtělo malé pejsky:

   

  Štěňátko se vydalo k rybníku, kde našlo malinká zvláštní vajíčka. Honem běžel říci slepici, které se zrovna vylíhla kuřátka, že i ono bude mít malé pejsky.Ta se mu jen smála a když se šla podívat k rybníku označila vajíčka za kroupy. Štěňátko nebylo dlouho smutné a začalo se o vajíčka starat. Vyklubaly se mu z nich pěkné žabky.

   

  Specifické umělecké prostředky:

   

  Krátké jednoduché věty. Mělo med až za ušima.

   

  Otázky: Ale co to? Co to hučí?

   

  Personifikace: Měsíček se velice podivil.

   

  Zdrobněliny: štěňátko, sluníčko, boudička

   

  Řeč zvířat

   

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova