Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Pět holek na krku

Stránka naposledy upravena 21:21, 20 Pro 2009 uživatelem Mgr. Petra Stanjurová
  Obsah
  Žádné titulky

   

  Autor: Iva Hercíkova

   

  Ilustrace: Adolf Born

   

  Žánr: dívčí román

   

  Téma:

   

  Nataša, Jiřina, Zdena, Jana a Libuše jsou spolužačky a kamarádky, avšak poněkud podivné. Natašu holky nemají moc rády, protože má bohaté rodiče, a ony mají pocit, že toho využívá. Ještě k tomu se do jejich přátelství, nechtěně připlete kluk, do nějž se všechny zamilují a kterému říkají Princ, jelikož žije s rodiči v muzeu. Za zády Nataše se dohodly, že jej budou pronásledovat. Chytrá Nataša, která v příběhu působí mnohem zraleji a rozumněji, než ostatní dívky, na jejich plán přišla. Rozhodla se, že se jim pomstí a sama zašla do muzea. Zde se s Princem seznámila. Samozřejmě to holkám pověděla, aby v nich vzbudila trochu závisti. Ony si to však nenechaly líbit a pomstily se. Napsaly Princovi za Natašu dopis, který se mu ani jeho otci nelíbil. Od princova tatínka se o dopise dozvěděli i Natašini rodiče. Celý incident se však vyřešil a Nataša s Princem se  scházeli dále. Přesto že Nataša nad holkami vyhrála, bylo jí trošku smutno a když byla s princem a hráli spolu šaty, nemohla přestat myslet na to, co asi dělají její kamarádky.

   

   

  Role dívčí postavy:

   

  I když má Nataša vše, na co jen pomyslí, příliš si nerozumí s rodiči. Asi proto, že je doma stále sama. Ani s kamarádkami to není ono. Stále si mezi nimi připadá odstrčená. Má pocit, že je jen páté kolo u vozu. Je až moc přemýšlivá, tak jako všechny čtrnáctileté dívky. Uvažuje nad situacemi ve skupině dívek, ve třídě i doma. Nechce, aby ji měly rády jen proto, že má bohaté rodiče. Snaží se být vtipná a mít před holkami navrch. Často se přetvařuje a dělá jakoby nic. Jako by se měla s kamarádkami skvěle. Nikdy nedá najevo, že moc dobře ví o jejich spiknutích.

   

   

   

  Vypravěč:autorka

   

  Jazykové a stylistické prostředky:

   

  Přirovnání na základě podobnosti v popisu osob: Jiřin, hubená jako chrt., Zdena, dlouhá jako tyčka.,Libuše, tlustá jako prasátko.,Jedině Jana ujde. Janička Blednička.

   

  Vnitřní monology Nataši: Kdo lže, ten krade, pomyslela si s opovržením. Stojí mi teď Princ za to?

   

  Přezdívky: Libuše Blbuše Lívanečník, Janička Fňukalka, Vánice

   

  Elipsy: A nic. Ticho

   

  Výrazy z historie: komtesa, rodina Olbramoviců

   

  Slang dospívajících: dolízám, ..úplně pitomé..heslo dne číslo jedna..

   

  Školní slang: brašna, šprtá se,

   

  Hodnoty díla:

   

  Přesně podaný obraz života a myšlenek pubertálních dívek. Převažují vnitřní monology dívky, která často dělá něco jiného, než říká. Její postavení v partě je někdy velmi nízké a jindy stojí vysoko nad jejími kamarádkami. Parta, která je k sobě často neupřímná, každá z dívek chce mít navrch i za cenu podrazu. Nakonec se však parta stmelí. Vyprostit se ze spárů ostatních se povede jen té, která již začne uvažovat v jiné dimenzi, dospěleji a tou je právě Nataša. Celou dobu po tom toužila. Vyhrát a pomstít se za křivdy svých kamarádek. Když však konečně dosáhne svého cíle a je s Princem, nedokáže myslet na nic jiného, než nato, co její kamarádky právě dělají.

   

   

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova