Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Volání rodu

Stránka naposledy upravena 13:37, 5 Pro 2009 uživatelem Mgr. Petra Stanjurová
  Obsah
  Žádné titulky

  Autor: Eduard Štorch

   

  Ilustrace: Zdeněk Burian

   

  Subžánrová podoba díla: Historický dobrodružný román (dobrodružná literatura)

   

  Žánrová forma díla:román

   

  Věková skupina: starší školní věk

   

                                   V tomto věku se nachází i hlavní hrdina románu Vlček, který se svou matkou Lubou a malým bratříčkem Špalíčkem po smrti otce sám putuje za svým rodem. Čechův rod odešel již před zimou a usadil se poblíž hory Říp. Rodina zůstala ve staré osadě, ale po smrti tatínka se vypravila v kruté zimě hledat rod. Vlček, velice statečný hoch, cítil potřebu postarat se o matku a bratra. Putovali zimní krajinou jen se sáněmi, psy a zásobou jídla. Brzy však jídlo docházelo a rodina musela čelit velice kruté zimě a hladovým vlkům. Při jedné potyčce s vlky se jeden z nich k Vlčkovi a jeho rodině připojil, až se stali nerozlučnými kamarády. Divoš, nový vlčí přítel, se stal věrný pomocníkem. Krutou zimu bez jídla, tepla a svého rodu psi nepřežili. Z posledních sil, na konci putování, se Vlček s Divošem vydali hledat rod, který již nebyl daleko. Nakonec lovci Čechova rodu nalezli vysíleného, polomrtvého chlapce s vlkem a později i ženu na saních s malým synem. Brzy poznali, že se jedná o rodinu slévače jejich rodu.

   

                                   Pro svou statečnost a odvahu s kterou se Vlček postaral o rodinu si brzy vysloužil uznání celého Čechova rodu a stal se váženým členem a lovcem.

   

  Prostor a čas: okolí hory Říp, doba bronzová

   

  Obraz hrdiny: neuvěřitelná odvaha, statečnost, vytrvalost, silný citový vztah k rodině a k rodu, na svůj věk silný, dokázal se postarat o rodinu – rozdělat oheň, ulovit zvíře, spravedlivý – o poslední kousek potravy se rozdělil i se psy

   

                       V krutých chvílích propadal beznaději a strachu, brzy se však opět postavil na nohy a rodinu podpořil a postaral se o ni. Touha být dobrým lovcem, mít svou roli ve společenství.

   

  Charakteristické prostředky

   

  dobrodužného vyprávění

   

                       Rychlý spád, napětí, překvapení, krátké věty: Budou chyceni. Vlček je připraven na všechno. Zastavil se. Vlček zajásal. Vlček pospíchá. Boudou přijati ?

   

  Vyprávěcí situace: vypravěčem je autor, časté přímé řeči mezi postavami

   

  Jazykové prostředky:

   

              Elipsy: Osada nablízku. Lidské stopy.

   

              Zastaralé výrazy: stařešina, půtka, krápe, zemnice

   

              Popis krajiny a počasí: Mrazivý vítr svištěl lesem, až se stromy ohýbaly. Zase přituhlo.

   

              Přirovnání: zdravý jako lípa, mocný jako buk

   

   

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova