Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Linda, kočka zahradní

Stránka naposledy upravena 21:25, 20 Pro 2009 uživatelem Mgr. Petra Stanjurová
  Obsah
  Žádné titulky

  Autor: Markéta Zinnerová

   

  Ilustrátor: Ludmila Spálená

   

  Žánr: autorská pohádka

   

  Téma:

   

  Anička a Míša velmi toužili po zvířátku. Rodiče jim ho však z důvodu velmi malého bytu rozmlouvali. Děti ale stále přemýšleli, jaké zvířátko by si mohli dovolit. Mělo by se vejít do krabice od bot.Jednoho dne potkali opuštěnou kočičku Lindu, které se lidé zbavili, protože si koupili křečky. Hned děti napadlo, že by mohla být Linda jejich. Najednou začalo být v bytě velice těsno. Linda byla všude. Večer sledovala Večerníček, takže obsadila tatínkovo oblíbené křeslo. Tatínek se tedy rozhodl, že musí postavit nový dům. Ráno si přivstal a postavil jej i s novou garáží. Míša si přál hrušeň, a tak mu táta jeho přání splnil, stejně tak Aničce, která si přála místo stromů slunečník. Mamince se však zdálo, že dům stíní slunečníku. Táta tedy dům i se vším ostatním přenesl o kousek dál. Lindě se vše líbilo, neměla zvláštní přání. Brzy ale přišla na to, že každý má v domě své místo, maminka kuchyň děti pokojíček a ona nemá nic. Přestěhovala se na chodbu. Ta jí však připadala nevrlá. Začala bydlet v obývacím pokoji, ale ani to nebylo ono. Přesunula se tedy do dětského pokoje, kde společně s Aničkou a Míšou udělali takový kočičinec, že maminka málem oněměla. Jediná místnost, ve které se jí líbilo a oni ji zde nechtějí. Šla tedy trucovat na strom a rozhodla se, že nebude kočkou domácí, ale zahradní. Celé rodině se začalo po Lindě stýskat. Děti šly za ní a protože už jí byla zima, donesly jí krb, později i jídlo, televizi, budík, psací stůl i stroj, ledničku a sporák. Mamince se kuchyň pod modrou oblohou velmi líbila. Kdyby však nezačalo pršet. Nakonec tedy děti donesly dům i se všemi věcmi. V domě bylo dopuštění. Při stěhování se vše nějak popletlo. Maminka měla sporák v obýváků. Linda si tedy mohla hrát a dělat, co chtěla. Zase z ní byla kočka domácí.

   

  Pohádkové prvky:

   

  Linda má lidské vlastnosti, píše na stroji, hraje fotbal, dívá se na televizi. Hraje si s dětmi, je čarodějnicí. I ostatní postavy mají nadpřirozené schopnosti. Tatínek za jeden den postaví dům, děti jej přenesou apod.

   

  Věková skupina: mladší školní věk

   

  Specifické umělecké

   

  prostředky:

   

  V kontrastu stojí nadpřirozené jevy a běžné situace obyčejné rodiny. Jedinečným, pohádkovým způsobem je poukázáno na vztah lidí a zvířat, na změny, které zvíře do lidských životů přinese a typické činnosti matky, otce, děti a Lindy. Maminka je velice pořádná a to hraje v díle a životě rodiny velkou roli.

   

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova