Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Dárek pro motýla

Stránka naposledy upravena 15:30, 2 Pro 2009 uživatelem Mgr. Petra Stanjurová
  Obsah
  Žádné titulky

  Autor: Jarmila Kubáčová

   

  Ilustrace: Slavomíra Foretová

   

  Žánr: autorská pohádka (sbírka pohádek)

   

   

   

  Pohádkové prvky: Postavami jsou různá zvířata, nebo i dřevo, houba, lišejník či slunce, vítr, stín, které se chovají jako lidé. Nosí oblečení, mluví, mají lidské vlastnosti zlé i dobré.Příběhy jsou  podobné bajkám, protože z každého plyne nějaké ponaučení, což je zřejmé i z názvů některých kapitol.

   

                                  

   

  Kapitoly:                 Dárek pro motýla: Slunce, vítr, duha, mraky - beránci a stín připravují pro narozeného motýlka dárek – svetr. Každý využívá svých vlastností a možností. Duha dá barevnou vlnu, beránci bílou a nakonec i protivný stín dá černou. Vítr všechno sehnal a slunce upletlo.

   

                                   Jak ropucha nechtěla být strakatá: Ropuše se líbily tmavozelené  šaty rosniček a poprosila žabího kouzelníky, aby i jí takové pořídil. Nakonec však přišla na to, že se bez svých strakatých a maskovacích šatů nenají.Knoflíček pro krásu: Příběh smutného kamínka do kterého na pěšince každý kopal, nikdo si jej nevšímal a pro nikoho nic neznamenal. Až si jej oblíbila cesta, která ho potřebovala jako knoflík ke svému kabátu na zimu.

   

                                   Jak déšť pomohl hříbkovi: Hříbek chránil lišejník před deštěm a posměváčkem červem. Červ to tak ale nenechal a už vrtal hříbkovi do hlavičky díru. Lišejník hned zavolal déšť na pomoc. Ten spustil liják a vyhnal červa.

   

                                   Muška chce mít plavky: Muška by chtěla krásné nové plavky, na které ji nalákal pavouk. Nevěřila komárům, kteří jí radili, ať se k pavoukovi nepřibližuje. Když ji nokonec do sítě chytil, komáři svými pilkami mušku zachránili.

   

                                   Šťastné dřívko: Dřívko si žilo šťastně na stromě,dokud strom nenapadl lýkožrout. Strom už byl moc slabý a tak upustil dřívko na zem. Nevědělo, co dál. Bude ležet na zemi úplně samo. Když však přišel déšť a přes potok se nemohla dostat malá myška, bylo to právě dřívko, které jí pomohlo. Položilo se přes potůček a tak sloužilo všem jako most.

   

                                   Domýšlivý čmelák: Čmelák se rád chlubil se svým  kožíškem a nedbal rad ostatních, aby se schoval před zimou. Jednou ho přepadl mráz, protože ještě poletoval venku, a vnikl mu do domečku klíčovou dírkou. Naštěstí bylo v chaloupce teplo a to mrazíka vyhnalo. Čmelák pochopil, že byl domýšlivý.

   

   

  Věková skupina:    Předčtenářské období.

   

                                   Předškolní fantazie dokáže děti vtáhnout do příběhu. Nemají problém, představit si mluvící hříbek nebo sluníčko, které plete zlatými jehlicemi svetr.

   

   

  Specifické umělecké prostředky:            

                                    : dialogy mezi zvířátky.

   

                                   : personifikace (slunce se usmálo, dřívko se chytlo všemi drápky)

   

                                   : jednoduchá souvětí blízká dětské řeči

   

                                   : nadpřirozené bytosti (žabí kouzelník Žabulík)

   

                                   : citoslovce

   

                                   : zdrobněliny (dřívko, muška, zajíčci, kožíšek aj.)

   


   

                                   : vypravěč: autorka

   

                                   : stylistické postupy: vyprávěcí, přímá řeč postav, z níž se neodvíjí jen děj, ale i vlastnosti, dobré nebo zlé úmysly postav

   

   

  Další specifika:       Smyšlené, nadpřirozené, ale pro čtenáře okouzlující předměty, jako kožíšek z bodlákových chloupků, svetřík z pavích oček aj.

   

   

  Význam díla:          Nejen poučný, ale i rozvoj fantazie a představivosti.(Co všechno může ožít?)

   

                                  

   

   

   

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova