Obsah
Žádné titulkyAutor: Jarmila Kubáčová
Ilustrace: Slavomíra Foretová
Žánr: autorská pohádka (sbírka pohádek)
Pohádkové prvky: Postavami jsou různá zvířata, nebo i dřevo, houba, lišejník či slunce, vítr, stín, které se chovají jako lidé. Nosí oblečení, mluví, mají lidské vlastnosti zlé i dobré.Příběhy jsou podobné bajkám, protože z každého plyne nějaké ponaučení, což je zřejmé i z názvů některých kapitol.
Kapitoly: Dárek pro motýla: Slunce, vítr, duha, mraky - beránci a stín připravují pro narozeného motýlka dárek – svetr. Každý využívá svých vlastností a možností. Duha dá barevnou vlnu, beránci bílou a nakonec i protivný stín dá černou. Vítr všechno sehnal a slunce upletlo.
Jak ropucha nechtěla být strakatá: Ropuše se líbily tmavozelené šaty rosniček a poprosila žabího kouzelníky, aby i jí takové pořídil. Nakonec však přišla na to, že se bez svých strakatých a maskovacích šatů nenají.Knoflíček pro krásu: Příběh smutného kamínka do kterého na pěšince každý kopal, nikdo si jej nevšímal a pro nikoho nic neznamenal. Až si jej oblíbila cesta, která ho potřebovala jako knoflík ke svému kabátu na zimu.
Jak déšť pomohl hříbkovi: Hříbek chránil lišejník před deštěm a posměváčkem červem. Červ to tak ale nenechal a už vrtal hříbkovi do hlavičky díru. Lišejník hned zavolal déšť na pomoc. Ten spustil liják a vyhnal červa.
Muška chce mít plavky: Muška by chtěla krásné nové plavky, na které ji nalákal pavouk. Nevěřila komárům, kteří jí radili, ať se k pavoukovi nepřibližuje. Když ji nokonec do sítě chytil, komáři svými pilkami mušku zachránili.
Šťastné dřívko: Dřívko si žilo šťastně na stromě,dokud strom nenapadl lýkožrout. Strom už byl moc slabý a tak upustil dřívko na zem. Nevědělo, co dál. Bude ležet na zemi úplně samo. Když však přišel déšť a přes potok se nemohla dostat malá myška, bylo to právě dřívko, které jí pomohlo. Položilo se přes potůček a tak sloužilo všem jako most.
Domýšlivý čmelák: Čmelák se rád chlubil se svým kožíškem a nedbal rad ostatních, aby se schoval před zimou. Jednou ho přepadl mráz, protože ještě poletoval venku, a vnikl mu do domečku klíčovou dírkou. Naštěstí bylo v chaloupce teplo a to mrazíka vyhnalo. Čmelák pochopil, že byl domýšlivý.
Věková skupina: Předčtenářské období.
Předškolní fantazie dokáže děti vtáhnout do příběhu. Nemají problém, představit si mluvící hříbek nebo sluníčko, které plete zlatými jehlicemi svetr.
Specifické umělecké prostředky:
: dialogy mezi zvířátky.
: personifikace (slunce se usmálo, dřívko se chytlo všemi drápky)
: jednoduchá souvětí blízká dětské řeči
: nadpřirozené bytosti (žabí kouzelník Žabulík)
: citoslovce
: zdrobněliny (dřívko, muška, zajíčci, kožíšek aj.)
: vypravěč: autorka
: stylistické postupy: vyprávěcí, přímá řeč postav, z níž se neodvíjí jen děj, ale i vlastnosti, dobré nebo zlé úmysly postav
Další specifika: Smyšlené, nadpřirozené, ale pro čtenáře okouzlující předměty, jako kožíšek z bodlákových chloupků, svetřík z pavích oček aj.
Význam díla: Nejen poučný, ale i rozvoj fantazie a představivosti.(Co všechno může ožít?)
- Klíčová slova
- Co sem odkazuje
Obrázky 0 | ||
---|---|---|
Nebyly nalezeny žádné obrázky. |