Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Kužel zkušenosti

Stránka naposledy upravena 15:12, 27 Zář 2019 uživatelem marek.drahovzal

   

  Toto heslo bylo založeno Lucií Slejškovou,
  Pomozte nám zvyšovat pedagogické znalosti o problematice, kterou se toto heslo zabývá. Zapojte se do diskuze a upravování  hesla.

   

  Někdy také nazýván Kužel učení nebo Daleův kužel učení. Vlastí jméno v názvu nás odkazuje na amerického učitele a profesora pedagogiky Edgara Dalea (1900-1985), který model Kuželu zkušenosti vyvinul. E. Dale věřil, že abstraktním symbolům a myšlenkám člověk lépe porozumí (a tudíž si je pak i uchová v paměti), když jsou podloženy nějakou konkrétní zkušeností. V dnešní době se nám toto tvrzení může zdát velmi banální, vždyť každý učitel tento princip zná. Nicméně uvědomme si, že Dale se svou myšlenkou přišel v roce 1946, kdy při vyučování žáků převládal pasivní přístup.

  Dale model odvodil z přímého pozorování svých žáků. Kužel zkušenosti tak zachycuje, jaký je vztah mezi vyučovací metodou nebo použitým výukovým materiálem a efektivitou učení (vyučování). Podle tohoto modelu je efektivita učení nejvyšší ve chvíli, kdy je spojena s reálnými situacemi, s reálnými zážitky žáků (dno kužele). Postupně směrem vzhůru se díky použité metodě učení nebo výukovému materiálu z člověka stává více a více pouhý pozorovatel reality a tím klesá efektivita učení. Na špici kužele pak jsou metody, které pracují již jen se symboly, které realitu představují – tato rovina je pro žáky tou nejtěžší.

  Kužel zkušenosti (podle Dale, 1946)

   Kuzel_zkusenosti.JPG

  Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že žáci se budou učit tím snáze a efektivněji, čím více smyslů v reálných situacích zapojí. Takové zkušenosti jsou podle Dalea klíčem k efektivnímu vyučování.
  Přestože Kužel zkušenosti má na svém křížku více než půl století, je tento princip stále platný a používá se například v zážitkové pedagogice nebo v konstruktivistickém přístupu ke vzdělávání.

  Doporučená literatura a odkazy <Upravit stránku>

  Literatura:

  • PASH, M. a kol.: Od vzdělávacího programu k vyučovací hodině. Praha: Portál. 1995.

  Odkazy:

   

  Příklady z praxe <Upravit stránku>

  viz. např. on-line soutěž Kužel zkušenosti

  Zajímavý příspěvek, který upozorňuje na údajnou chybnou interpretaci Kuželu zkušeností:

  BRDIČKA, Bořivoj. Od stylů učení k mentálním modelům. Metodický portál: Články [online]. 02. 09. 2019, [cit. 2019-09-27]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/2220...M-MODELUM.html>. ISSN 1802-4785.

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova

  Soubory 1

  SouborVelikostDatumAutor
   Kuzel_zkusenosti.JPG
  Žádný popis
  60.4 kB13:47, 30 Srp 2009Lucie Slejšková