Pomozte nám zvyšovat pedagogické znalosti o problematice, kterou se toto heslo zabývá. Zapojte se do diskuze a upravování hesla.
O hesle Sociální pedagog a o náplni jeho činnosti na ZŠ více v modulu Diskuse, viz zde.
Výklad hesla
Sociální pedagogika je oborem poměrně novým, byť lze její počátky nalézt již dříve v obecných pedagogicko-psychologických úvahách o vlivů výchovy na jedince. Samotné označení oboru se však objevuje mnohem později a intenzivnější zájem o tuto disciplínu se u nás začal objevovat až v 90. letech 20. století díky prudkému rozvoji sociálních věd v měnící se české společnosti.
Sociální pedagogiku lze obecně charakterizovat jako obor, který analyzuje ty stránky výchovy a vzdělávání, které někdy přispívají (jindy i rozrušují) k záměrnému, cílevědomému působení na člověka, k záměrnému směřování k tzv. optimalizaci člověka z hlediska cílových představ o osobnosti, která by měla být ideálem pro danou společnost. Z podmínek výchovy, vzdělávání a seberealizace se tedy sociální pedagogika zaměřuje na aspekty sociální povahy.
Náplň studia oboru Sociální pedagogiky v rámci VŠ
Sociální pedagogika je často považována za mezní obor. Zkoumá primárně sociální vztahy v procesu výchovy a vliv sociálního prostředí na člověka. Dále se zabývá výchovou i mimo vyučování a péčí o sociálně problémové jedince (děti a mládež, opuštění jedinci, jedinci v krizových situacích). Důležitou roli by při studiu měla hrát také praxe ve formě různých stáží, exkurzí a individuálních projektů.
Předměty
Mezi základní předměty oboru patří teorie a metodologie sociální pedagogiky, které zahrnují odpovídající poznatky z oblasti politiky, práva, psychologie, managementu i lékařství. Pozornost se věnuje také fungování různých institucí souvisejících se sociální pedagogikou a organizací volného času.
Uplatnění absolventů
Úspěšní absolventi oboru sociální pedagogika mají poměrně širokou volbu zaměstnání. Možnost uplatnění je ve státní správě (školství, dětské domovy, speciální školy, diagnostické a výchovné ústavy) a rozličných sociálních zařízeních (nadační a charitativní zařízení, krizová centra, stacionáře pro postižené děti a mládež). Předpokládá se také účast na životě vlastního regionu či komunity, kde bude absolvent moci využít komunikativní, organizační a řídící dovednosti v pomáhající a poradenské činnosti. Absolventi by také měli být vybaveni schopnostmi řídit chod výchovných institucí či neziskových organizací.
Sociální pedagogiku jako obor lze studovat na mnoha místech v ČR - namátkou například na PF Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (tříletý bakalářský obor Sociální pedagogika), na PF Masarykovy univerzity v Brně (obor Sociální pedagogika a volný čas) a zároveň a fakultě filozofické (zaměření na poradenství), na univerzitě v Hradci Králové (Sociální pedagogika se zaměřením na etopedii), v Praze, v Českých Budějovicích či v Ostravě.
Sociální pedagogika je narozdíl od speciální (zaměřené na práci s klienty se speciálními vzdělávacími potřebami - zdravotně handicapovaní, mentálně retardovaní, jedinci s poruchou chování, ...) více mezioborově zaměřená, snaží se porozumět vztahům ve společnosti, a proto je její působiště rozšířeno o práci s menšinami, v krizových centrech či ve vedení různých organizací.
Doporučená literatura a odkazy <Upravit stránku>
Literatura:
- Kol. autorů.: Vybrané kapitoly ze sociální pedagogiky. Ústí nad Labem: PF UJEP, 2002.
- NOSKOVÁ, A. Speciál O OBORECH: Sociální pedagogika. Dostupné na: http://www.vysokeskoly.cz/system/index.php?id=2838&clanek=2040 [cit. 9. 12. 2009]
- SEKOT, A. Sociologické texty ke studiu sociální pedagogiky. Dostupné na: http://www.epolis.cz/page.php?location= ... irst&id=27 [cit. 5. 11. 2008]
- Klíčová slova
- Co sem odkazuje
Obrázky 0 | ||
---|---|---|
Nebyly nalezeny žádné obrázky. |