Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              hodnotil 1 uživatel

Prvouka - kooperativní výuka - ZÁŘÍ

Stránka naposledy upravena 23:43, 17 Led 2010 uživatelem Jan Zouhar

  Vyučující: Mgr. Petra Stanjurová

  Třída: 3.

  Hodinová dotace: 3 hodiny týdně

  1. týden

   Tematický celek: 

  Seznámení, stanovení pravidel, vhodné chováni, vlastnosti

  Učivo:

  - rozhovor: vzájemné přivítání, seznámení, stanovení pravidel chování v naší třídě, seznámení se školním řádem, s právy a povinnostmi dětí, rozdání, nadepsání učebnic a pracovních sešitů, vysvětlení, jak s nimi budeme pracovat

  poslech pohádky z knihy O pejskovi a kočičce - Jak myli podlahu, navazující rozhovor na téma spolupráce a následně jednoduchý nástin principů kooperativní výuky - "Jak to bude v naší třídě probíhat."

  - hra: jednoduchá hra na rozvoj spolupráce ve dvojici - slepec a jeho navigátor, společná reflexe po ukončení hry, utvoření kooperativních skupin, které budou spolupracovat během celého školního roku, rozdání Spolupracovníčků  a utvoření prvního záznamu do Spolupracovníčka, rozdání hodnotících karet a karet rolí, vysvětlení a ukázky, k čemu se používají: (http://dum.rvp.cz/materialy/zaciname-s-kooperativni-vyukou.html).

  - záverečné opakování: na arch děti píší vše, co podle nich souvisí se spoluprací, rozhovor nad společným dílem, arch zůstane pověšen ve třídě během roku

  - práce s textem: uč. str. 7, 8, PS str. 13, 14 společně komentujeme

  - zápis: napiš do sešitu, jaké vlastnosti by měl mít tvůj kamarád

  -shrnutí pravidel chování: děti na větší papír píší, jak si představují soužití v naší třídě, pracují samostatně a jejich názory si rovněž rozebereme a vyvěsíme ve třídě.

    

  2. týden

  Tematický celek: Opakování z 2. ročníku

  - Učivo: sedíme v pracovním kroužku a společně si opakujeme učivo z druhého ročníku, volný rozhovor o probraných tématech, doplňujeme do pracovního sešitu str. 4 - 8

  - pohybové a relaxační chvilky: Během práce si dopřejeme několik pohybových chvilek, které souvisí s opakovaným učivem např. opakování částí těla s říkankou Hlava, ramena, kolena, palce, pantomima různých živočichů, pohyb rostlin a stromů během různého počasí, poslech CD Zvuky přírody, časy během dne, co zrovna děláme, jak trávíme volný čas - pantomima sporty apod.

   

  3. týden

  Tematický celek:Vzpomínky na prázdniny, ochrana sebe sama

  Učivo: motivace: poslech četby kapitoly Ve vlaku z knihy Honzíkova cesta

  - kooperativní činnost: skupina píše na arch odpovědi na otázky: Jaký je podle vás Honzík? Vaše skupinka jede vlakem, popište svou cestu. Jaký dopravní prostředek upřednostňujete? Který je podle vás nejbezpezčnější? Slyšeli jste o nějakých srážkách dopravních prostředků, pádu letadla apod.?

  - následuje společné přečtení prací, jejich zhodnocení a zjištění, v čem se skupinky shodují a proč tomu tak je

  - prázdniny - rozhovor o prožitých prázdninách, práce s mapou - vyhledávání míst, kde děti byly, nástrahy a nebezpečí cestování, ochrana sebe sama a osobních údajů, důležitá telefonní čísla

  - zápis: nalepení obrázků záchranářských aut - ke každému píšeme důležité telefonní číslo, zopakování, co to jsou osobní údaje, zapsanání věty: Sve osobní údaje nikdy neříkáme cizím lidem!

  - stolní hra Dávej bacha http://www.4bambini.cz/hry/davej-bacha-aneb-bezpecny-start-do-zivota/

  - prezentace  http://dum.rvp.cz/materialy/chranim-sebe-2.html

  - pohled - napiš pohled svému kamarádovi, dodržujeme správně napsanou adresu a další údaje

  - závěrečné shrnutí probraného učiva

   

  4. týden

  Tematický celek: Můj domov, moje rodina

  Učivo:

  - motivace: loutkové představení (hraje učitelka), setkavá se zde několik děti (maňásků, obrýzků..) a každé popisuje svůj domov, např. pračlověk, chudé dítě z Afriky,velmi bohaté dítě, dítě z pralesa, dítě z velmi vyspělé země, dítě žijící v horách, u moře apod.

  - výklad: práce s textem, rozhovor dle str. 4, 5, v učeb.

  - kreba: do sešitu nakresli plán svého domu, popiš místnosti, společné představení před třídou, porovnávání s kamarády, zjišťování, podobnosti, co bych doma ještě chtěl mít....

  - PS str. 9

  - obálka - nadepisování obálky se svou adresou

  - kooperativní činnost: téma denní činnosti

  Trojice obdrží (vylosuje si) šest lístečků s vystřiženými obrázky zboží z letáků supermarketů. Má za úkol vymyslet příběh na téma: Co dělám během dne a v příběhu použít všech šest slov. Děti nesmí zapomenout na všechny části dne. Svůj smyšlený příběh vyprávějí před třídou. Jedno z dětí popisuje ráno a dopoledne, druhé poledne a odpoledne, třetí večer a noc. Ostatní hodnotí pomocí hodnotících kartiček - smajlíků. Uč. se náhodně ptá, proč si dítě vybralo zrovna tuto hodn. kartu. Možno nahrávat na diktafon.

  - PS str. 10 (místnosti v domě)

  - pantomima: jednotlivci si vylosují lístečky s názvy místností v domě, pantomimicky ztvárňují, co se v této místnosti odehrává, ostatní hádají, co žák dělá a kde se nachází

  - výklad: rodina str. 6 v uč., rozhovor o tématu, odpovědi na uvedené otázky

  - kooperativní činnost: Trojice si dle zadání připraví scénku různé rodinné situace, např. rodina na dovolené, maminka se dvěma dětmi v obchodě, u lékaře, návštěva v nemocnici, cestování...Ostatní předvedené scénky hodnotí nejen hodnotícími kartičkami, ale také rozhodují, zda se jednalo o vhodný či špatný příklad

  - PS str. 11, PS str. 12/3 společně

  - společné shrnutí

  - pro zpestření poslech nahrávky na diktafonu

  - při zůstatku času: kresba rodiny do sešitu

   

  Poznámky: Všechny úkoly uvedené v pracovním sešitě nemusíme splnit.

  Reflexe: Na závěr všech kooperativních činností, které jsou uvedeny ve všech měsících tohoto tematického plánu, by měla následovat reflexe žáků. Žáci odpovídají na dané otázky, které mohou být vždy stejné, mohou být napsány na archu ve třídě, nebo je může učitel dle činnosti obměňovat. Měly by však být přizpůsobeny věku žáků a jejich schopnosti reflektovat své výsledky a výsledky skupiny. Otázky klade učitel, nebo si je mohou žáci klást navzájem. Může se jednat například o otázky typů:

  Jak ses zapojil do práce skupiny? Kdo se vůbec nezapojoval? Kazil vám někdo úmyslně společnou práci? Jaký důvod jsi měl proto, abys kazit kolektivní práci?

  Dosáhli jste stanoveného cíle? Bylo to složité? Dalo by se to nějak zjednodušit a jak? Chtěli byste raději práci nebo problém řešit sami? Jaká pozitiva a jaká negativa vidíte na práci ve skupině? apod.

  Používané učebnice a učební texty: Prvouka: Nová škola
   

   

  Klíčová slova (Upravit)
  • Žádná klíčová slova

  Soubory 0

   

  Komentáře

  Je zobrazeno 14 z 14 komentářů: zobrazit vše
  Milá Petro, tematický plán pro prvouku je výborně přehledný. Při výuce a přípravu na ní se mi vyplatilo, obzláště do tak náročného předmětu jako je prvouka a v budoucnu tem,celek Člověk a jeho svět, přidat kolonku do horní lišty Poznámky, kde jsem si zapisovala projekty k tématu, výstavy, odkaz na doporučené materiály, viz adresy na DUMy. Děkuji, Stáňa Andršová
  Zasláno 12:17, 11 Srp 2009 ()
  Milá Stáňo, zrovna jsem Vám chtěla napsat, jestli je to vhodné. Jestli nemám plány zestručnit. Já si sama pro sebe píšu ještě podrobnější plány. Mám pocit, že je to více srozumitelné. Pokud je bude používat někdo jiný, mělo by to být napsáno dost přesně. Soupec počet hodin jsem přejmenovala na poznámky, ale nevím si rady s tím, jak v tomto sloupci dostat kurzor tam, kde chci. Pořád je uprostřed a já bych ty poznámky chtěla napsat hned vedle uvedených činností. Například u hry Dávej bacha bych na stejný řádek ve sloupci poznámky napsala internet. odkaz.
  Také mne zajímá, zda není problém v tom, že ty plány postupně dopisuji a nevložila jsem je hned celé.
  A ještě jedna věc:velmi často používám výstřižky, hry, obrázky apod. ze starých. časopisů. Težko říci, odkud jsou, kdo je autorem apod. V tom případě je asi nemohu použít, že? Děkuji. Mějte se hezky
  Zasláno 15:12, 12 Srp 2009 ()
  Teď se dívám na ten poslední sloupec a říkám si, že pokud tam vložím tak dlouhý inter. odkaz, bude to docela nepřehledné. Nevím, jestli nebude lepší nechat to tak, jak to je. Co myslíte? Petra S.
  Zasláno 15:16, 12 Srp 2009 ()
  Dobrý den Petro, myslím, že to tak může docela zůstat. Doufám, že nám do té tabulky náš programátor brzy vrátí i ty rámečky :-)Jindřich S.
  Zasláno 15:48, 17 Srp 2009 ()
  Tak jsem srovnal ty texty v tabulce. Ještě ty rámečky a bude to fajn.
  Zasláno 10:33, 18 Srp 2009 ()
  Super, moc děkuju. Bála jsem se, že jsem dělala zbytečnou práci. Hezký den
  Zasláno 10:38, 18 Srp 2009 ()
  Na wiki.rvp.cz není žádná práce zbytečná ;-) Rádo se stalo. I vám hezký den
  Zasláno 10:43, 18 Srp 2009 ()
  Napadá mě .. nestálo by za to, udělat podstránky po jednotlivých měsících? Přece jen .. jste Petro v půlce listopadu a už je ta stránka poměrně dlouhá
  Zasláno 11:06, 18 Srp 2009 ()
  To se mi zdá Hanko, jako velmi dobrý nápad.
  Zasláno 14:10, 18 Srp 2009 ()
  Dobrý nápad, pokusím se.
  Zasláno 11:17, 19 Srp 2009 ()
  Neumí z této stránky odstranit soubor říjen. Můžete mi pomoci? Díky
  Zasláno 06:07, 21 Srp 2009 ()
  Stránky jsou snad na svém místě, jak jste si Petro představovala. Už jen vymazat ty stránky, co jsou tam navíc. To nechám na vás:-)Bohužel ten soubor půjde vymazat, až budeme mít konečně zprovozněnou tu funkcionalitu Akce. Jsme u Ondry v pořadí :-)
  Zasláno 19:28, 21 Srp 2009 ()
  Moc,moc děkuji.krásný den
  Zasláno 11:44, 22 Srp 2009 ()
  Soubor už jsem smazala
  Zasláno 12:06, 24 Srp 2009 ()
  Je zobrazeno 14 z 14 komentářů: zobrazit vše
  K zasílání komentářů je nutné se přihlásit.