Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Projekt Kdo kompostuje, nezlobí - příprava

Stránka naposledy upravena 12:17, 9 Srp 2010 uživatelem Milena Králová
    Obsah
    Žádné titulky

     Cíle projektu:

    Žák/žákyně:
    ·         Definuje bioodpad a uvede způsoby jeho zpracování
    ·         Popíše proces kompostování
    ·         Navrhne způsob využití kompostu
    ·         Navrhne způsob nakládání s bioodpadem na naší škole
    ·         Odděluje bioodpad a tím přispívá ke snížení množství komunálního odpadu
    Návrh ověření dosažení cílů – je dosaženo plánovaných výstupů, dlouhodobý cíl Odděluje bioodpad lze ověřit množstvím bioodpadu, který je umisťován na kompost (množství je stejné, případně stoupá)
    Rozvíjené KK
    ·         KK k učení: vyhledává a třídí informace a na základě …..
    ·         KK sociální a personální: přispívá k diskuzi v malé skupině i k debatě celé třídy, chápe potřebu spolupracovat s druhými při ….
    ·         KK občanská: chápe základní eko souvisloti a ev problémy …
    PT: EV, OSV
    Témata:
    1.       Bioodpad a jeho zpracování
    2.       Proces kompostování
    3.       Využití kompostu
    Výstupy:
    Add 1:
    ·         Objednání košů na bioodpad z ekonomova
    ·         Sada infotabulí co třídit do tříd/ke košům
    ·         Systém služeb na vynášení košů z jídelny – promluvit si s Miluškou
    Add 2:
    ·         Založení dvou kompostů
    ·         Složení dvou kompostérů
    Add 3:
    ·         Systém využívání kompostu
     
    Plán a časový harmonogram:

     

    Středa
    Příprava otázek, co chci vědět o kompostování ve škole
     
    Návštěva gymnázia s kompostem
     
    Získání odpovědí na připravené otázky
    Čtvrtek
    Lekce Bioodpad a jeho využití
     
    Lekce Proces kompostování a využití kompostu
    Pátek
    Výroba info tabulí
     
    Služby – kdo, kdy
     
    Sestavení kompostérů
     
    Umístění kompostů
     
    Návrhy využití kompostu (prodej, jen na zahradě, … ?)
    Pomůcky: pracovní listy, psací a kreslící a výtvarné potřeby, portfolio, čtvrtky, laminovačka, kompostéry, jízdenky
    Úkoly pro učitele před projektem:
    1.       Ověřit exkurzi – paní Přibáňová
    2.       Domluva s paní hospodářskou z jídelny
    3.       Domluva s panem školníkem – kam kompost, co s družinou
    4.       Ověřit, že můžu koupit koše a kolik – pan ředitel
    5.       Jak s družinou - chtějí se účastnit, kdo tam bude mít služby – vedoucí družiny
    6.       Materiální zabezpečení – hospodářka: čtvrtky, laminovačka a potřeby na laminování
    Případná rozšíření:
    ·         Příprava výukových hodin v cyklu Učíme se navzájem – žáci si připraví výukovou lekci o kompostování a bioodpadu pro své spolužáky
    ·         Využití kompostu ve výuce předmětů Přírodověda, Přírodopis apod.
    SWOT analýza

     

    Silné stránky
    ·         Máme kompostéry
    ·         Využijeme bioodpad
    ·         Zmenšíme množství komunálního odpadu ve škole
    ·         Na vynášení odpadů se budou podílet sami žáci
    Slabé stránky
    ·         Fungování služeb
    ·         Neochota ostatních (žáků i učitelů) bioodpad separovat)
    ·         Časový harmonogram – poměrně časově náročné
    Příležitosti
    ·         Využití nabídky Ekodomova
    ·         Získat peníze prodejem kompostu
    ·         Využití a začlenění do projektu Kompostování na školních zahradách
    ·         Podpoření EV na škole
    Ohrožení
    ·         Přihlášení žáci – budou schopni projekt zvládnout v takovém rozsahu?
    ·         Materiální zabezpečení – čtvrtky
    ·         Potřeby na laminování – máme dost?
    ·         Průběh exkurze – bude nás provádět někdo, kdo odpoví na otázky?


     

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova