Obsah
- 1. Rozsah přípravy:
- 2. Popis přípravy:
- 3. Poznámky k vazbě na RVP:
- 4.
Autor: Lubomír Šára
Rozsah přípravy:
2 vyučovací hodiny
Popis přípravy:
Cíle:
Výtvarné vyjádření proporcí lidské hlavy, konfrontace svých představ se skutečností.
Aktivity:
Motivace
Rádi jezdíme k babičce a dědovi. Společně si s nimi povídáme, hrajeme, chodíme na procházky. Máme je rádi. Jsme u nich v bezpečí, rozumíme si s nimi. Zkusíme vytvořit podle svých představ jejich portrét.
Postup:
1) Vyprávíme si o svém vztahu k babičce nebo dědovi. Kde bydlí? Jak často k nim jezdíme? Co vše s nimi provádíme? Podobáme se jim. Ale v jejich obličejích už můžeme najít stopy stáří - vrásky.
2) Vybereme si jednoho ze svých prarodičů. Na čtvrtku na výšku namalujeme jejich portrét. Měly by se v něm objevit nejen stopy stáří, ale i vzájemné porozumění, jejich laskavý pohled, bezpečí u nich doma.
3) Malujeme suchým pastelem, roztíráme prsty, barvy postupně nanášíme, promícháme, snažíme se dodat plastičnost - vystínovat.
4) Přidáme pozadí, které je kontrastní. Opět pastel rozetřeme.
5) Pro zvýraznění barev portrétu využijeme mléko, které štětcem lehce naneseme.Tím se také stabilizuje suchý pastel.
6) Hotovou práci představíme spolužákům.
7) Zhodnotíme výtvarnou stránku portrétu, zachycené proporce i detaily.
8) Doma portrét představíme své babičce či dědečkovi, zhodnotíme soulad se skutečností.
Pomůcky:
čtvrtka A3, suchý pastel, mléko, kelímek, velký štětec
Další odkaz:
http://pataci.hu.czPoznámky k vazbě na RVP:
Vzdělávací období | 2. vzdělávací období |
Rozvíjené klíčové kompetence | kompetence pracovní, k řešení problémů |
Integrace průřezových témat | osobnostní a sociální výchova |
Výstupy | Žák se snaží o postižení jednoduchých proporcí lidské hlavy. Chápe odlišnosti uměleckého vyjádření skutečnosti od její přesné podoby. |
Mezioborové přesahy a vazby | Člověk a jeho svět, člověk a jeho zdraví |
- Klíčová slova