Obsah
- 1. Rozsah přípravy:
- 2. Popis přípravy:
- 2.1. Cíle:
- 2.2. Aktivity:
- 2.3. Další odkaz:
- 2.4.
- 3. Poznámky k vazbě na RVP:
Rozsah přípravy:
2 vyučovací hodiny
Popis přípravy:
Cíle:
Práce s vodovými barvami - vlastnosti barev a jejich výrazové možnosti, míchání barev. Rozvoj pozorovacích schopností, smyslu pro řešení plochy s využitím barevných prvků.
Aktivity:
Motivace
Chameleon je pozoruhodný živočich. Má velmi zajímavou schopnost splynout s okolím, skrýt se před ostatními. Pojďme se podívat na fotografie chameleonů v encyklopediích. Všimněme si tvarů jejich těla. Kde žijí? Proč mění barvy a splývají s okolím?
Postup:
1) Vymyslete jednoduchý vzor a celou čtvrtku A3 pomalujte vodovými barvami tak, aby vám na ní vznikly tyto vzory.
2) Na čtvrtku A4 nakreslete obrys chameleona. Pokud vám zbyde místo, nakreslete si sem další menší chameleony.
3) Všechny nakreslené chameleony vybarvěte stejným vzorem, jako máte pozadí na velké čtvrtce.
4) Chameleony vystřihněte a přilepte je na velkou čtvrtku tak, aby nebylo na první pohled patrné, kde jsou. Namalované pozadí na velké čtvrtce musí být před nalepením suché.
5) Černou fixou domalujte detaily.
6) Při předvedení a hodnocení naší práce mohou ostatní spolužáci hledat sedící chameleony.
Potřebný materiál a pomůcky:
Bílá čtvrtka A3 a A4, vodové barvy, sada štětců, kelímek s vodou, nůžky, lepidlo, tužka, černý fixobrázky chameleonů (encyklopedie).
Poznámky k vazbě na RVP:
Vzdělávací období | 1. a 2. vzdělávací období |
Rozvíjené klíčové kompetence | kompetence pracovní, kompetence k řešení problémů |
Integrace průřezových témat | osobnostní a sociální výchova |
Výstupy | Žák užívá v plošném vyjádření linie i barevné plochy, kombinuje prvky ve vztahu k celku. Poznává vlastnosti barev a jejich výrazové možnosti. Rozvíjí své pozorovací schopnosti. Zvládá přiměřeně ředění a míchání barev. Rozvíjí svůj cit pro barvu, proporce a prostor. |
Mezioborové přesahy a vazby | člověk a jeho svět |
- Klíčová slova