Obsah
Autor: Lubomír Šára
Rozsah přípravy:
2 vyučovací hodiny
Popis přípravy:
Cíle:
Tvorba plakátu, ilustrace jako výrazový prostředek. Poznávání významu reklamy v životě člověka. Týmová spolupráce (tříčlenné týmy).
Aktivity:
Motivace
Své rodiče, známé a kamarády pozveme na návštěvu památek v České republice. Zkusíme vytvořit plakát, který představí známé památky a naláká nás k jejich návštěvě.
Postup:
1) Společně si prohlédneme ilustrace z encyklopedií a knih věnovaných památkám v naší vlasti. Porovnáme výrazový styl jednotlivých ilustrátorů.
2) Společně v jednotlivých týmech vytvoříme plakát zvoucí k poznávání památek České republiky.
3) Na čtvrtku formátu A1 nakreslíme hranice naší vlasti. Vymyslíme a dekorativně zpracujeme slogan zvoucí k návštěvě památek.
4) Na jednotlivé menší barevné papíry kreslíme významné památky – hrady, zámky, kláštery… Na každý papír jednu památku. Je vhodné se v týmu poradit, které památky budeme zpracovávat, aby byly z různých míst naší republiky.
5) Památku vystřihneme a nalepíme na velkou čtvrtku na správné místo v hranicích naší vlasti, kde se nachází.
6) K památce můžeme připsat její jméno, zapsat můžeme i vtipný slogan.
7) Takto postupně zaplníme čtvrtku A1, výtvarně zpracujeme také pozadí (suchý pastel). Pozor na hlavní reklamní slogan, aby v pozadí nezanikl.
8) Práci představíme ostatním spolužákům, společně ji zhodnotíme. Poté naše práce vystavíme na školní chodbě jako pozvánku k návštěvě památek.
Pomůcky:
čtvrtka A1, barevné papíry, tužky, fixy, suché pastely, nůžky, lepidlo
Další odkaz:
Poznámky k vazbě na RVP:
Vzdělávací období | 2. vzdělávací období |
Rozvíjené klíčové kompetence | kompetence pracovní, k řešení problémů, komunikativní |
Integrace průřezových témat | mediální výchova, osobnostní výchova |
Výstupy | Žák nalézá a uplatňuje vhodné prostředky pro své vyjádření. Ověřuje komunikační účinky vybraných, upravených či samostatně vytvořených vizuálně obrazných vyjádření v sociálních vztazích, nalézá vhodnou formou pro prezentaci. |
Mezioborové přesahy a vazby | Člověk a jeho svět, jazyk a jazyková komunikace |
- Klíčová slova