Obsah
- 1. Rozsah přípravy:
 - 2. Popis přípravy:
 - 3. Poznámky k vazbě na RVP:
 - 4.
 
Autor: Lubomír Šára
Rozsah přípravy:
2 vyučovací hodiny
Popis přípravy: 
 
Cíle:
Kompoziční řešení plochy, rozvoj fantazie a představivosti.
Aktivity:
Motivace
Společně se vypravíme do vesmíru. Mnohé v nejbližším okolí planety Země už bylo objeveno, mnohem více ve vesmíru zatím na objevení čeká. Představíme si, že jsme se vydali raketoplánem na vesmírnou pouť. Najednou jsme se ocitli v blízkosti neznámé planety a okénkem raketoplánu si ji prohlížíme.
Postup:
1) Podle své fantazie zachytíme tužkou netradiční tvar neznámé planety.
2) Přidáme neobvyklé tvary hor a proláklin.
3) Celou planetu vybarvíme voskovkami. Na voskovky více přitlačíme, aby na papíře vznikla silnější souvislá vrstva vosku bez mezer.
4) Zapojíme svou fantazii i pro využití netradičních barevných spojení.
5) Po vybarvení celý papír zmačkáme do koule a stiskneme, aby vznikly ostré sklady.
6) Papír opět narovnáme, trochu uhladíme rukou.
7) Celý papír přetřeme hodně řídkou světlou vodovkou, která je kontrastní k naší planetě.
8) Barva se vpije do mezer mezi voskovou kresbou a hlavně do ohybů zmačkaného papíru a vytvoří tak zajímavou strukturu.
9) Po uschnutí přetřeme celý výkres slabou vrstvou lepidla Herkules, které je po zaschnutí lesklé a průhledné.
10) Obrázek navozuje dojem, že planetu vidíme okénkem raketoplánu.
11) Při hodnocení práce se soustředíme na kompoziční a barevné řešení plochy. Vyzdvihneme představivost žáka.
Pomůcky:
bílý papír A3, tužka, voskovky, vodovky, štětce, kelímek s vodou, lepidlo Herkules
Další odkaz:
http://malotridka.ic.cz
 http://malotridka.wz.cz
Poznámky k vazbě na RVP:
| Vzdělávací období | 2. vzdělávací období | 
| Rozvíjené klíčové kompetence | kompetence pracovní, k řešení problémů | 
| Integrace průřezových témat | environmentální výchova | 
| Výstupy | Žák rozvíjí svou fantazii a představivost. Rozvíjí svůj cit pro barvu, proporce a prostor. | 
| Mezioborové přesahy a vazby | Člověk a jeho svět | 
- Klíčová slova
 - Co sem odkazuje
 





