Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Noc s Andersenem - V. Čtvrtek

Stránka naposledy upravena 20:51, 25 Bře 2012 uživatelem M. Josefíková?
  Obsah
  Žádné titulky

  Troška z historie projektu

  Myšlenka "Noci s Andersenem" vznikla v dětském oddělení Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Byl to nápad knihovnic Mirky Čápové a Hanky Hanáčkové. V roce 2000 přespalo poprvé v knihovně 25 školáků. O této akci poté knihovnice vyprávěly na Klubu Dětských knihoven SKIP ČR a nápad se natolik ostatním zalíbil, že se do prvního oficiálního ročníku zapojilo dalších 35 odvážlivců. O další rok později se k této akci připojili i Slováci. Od té doby je páteční noc před 2. dubnem (před narozeninami H. Ch. Andersena) tradičním nocováním s knížkami, nejenom v knihovnách, ale také ve školách. Tato akce již dávno překročila hranice našeho státu a rozšiřuje se dál. Více se o této akci můžete dozvědět tady: http://www.nocsandersenem.cz/

  Jak si prvňáčci užili Noc s Andersenem

  01.jpg

  Přiblížil se pátek 1.4. 2011. Kolem 18. hodiny  začalo být ve škole nezvykle živo. To se žáci a 1. a 5. ročníku chystali společně prožít noc ve škole, noc ve znamení knížek a různých překvapení. Prvňáčci se utábořili ve školní družině, páťáci ve své třídě. Poté jsme se vydali na návštěvu místní knihovny, kde jsme se dozvěděli mnohé zajímavosti o jejím fungování, vybavení a prohlédli jsme si knížky a časopisy.

  03.jpg

  Po návratu jsme si promítli prezentaci o Václavu Čtvrtkovi (připomněli jsme si jeho 100leté výročí narození) a poslechli si písničku o Rumcajsovi. V duchu postaviček Václava Čtvrtka se odvíjela naše celá akce.

  Náš program pokračoval v tělocvičně. Nejdříve páťáci zahráli pohádku "Jak knížepán za sebe poslal Mance nájemníka".

   12.jpg

  Poté následoval 2. ročník polštářové bitvy, který sklidil velký úspěch.

  24.jpg

  "Celé Česko čte" - tuto část zahájila babička, která všem nocujícím přečetla pohádku "Jak Křemílek a Vochomůrka měli hodiny s jednou ručičkou".

  30.jpg

  Také prvňáčci předvedli své čtenářské umění a každý přečetl kousek pohádky "Jak otvírali studánku". Kdo ji otvíral? Přece Křemílek a Vochomůrka.

  32.jpg

  Jelikož se naše noc odehrávala na začátku jara, své místo v programu měly jarní písničky. Prvňáčci je s chutí páťákům zazpívali.

  37.jpg

  Po veselých písních jsme se přesunuli k rybníku Brčálníku, ve kterém plavalo mnoho rybiček - postaviček ze Čtvrtkových knížek. Žáci se rozlosovali do věkově smíšených skupin. Každá skupina si vylosovala knížku, do které vyhledávala správné rybičky. Nápovědou byly samotné knížky, ve kterých mohli žáci vyhledávat správné odpovědi. Čím více rybiček bylo chyceno, tím lépe! Vítěze čekala sladká odměna.

  43.jpg

    46.jpg   

  Jelikož jsme u rybníka Brčálníka strávili hodně času, nastala noc. Ponořili jsme se do temnoty naší školy. Každého žáčka čekala stezka odvahy. Úkolem bylo najít 3 světýlka, u kterých čekalo překvapení. Kousky klubíček! Kdo byl odvážný a klubíčka našel, mohl si vyrobit bambulky na šálu. Šály s bambulkami, bílá trička...a rázem byla škola plná Křemílků a Vochomůrků.

  Ti všichni se vydali na návštěvu k loupežníkovi Rumcajsovi, u kterého překonávali horolezeckou stěnu. Kdo překonal aspoň kousek, byl přijat k hledání tajné zprávy. Hurá, byli přijati všichni!

  50.jpg

  Opět jsme se vydali do temnoty školy a pomocí baterek jsme hledali žluté a modré lístky. Jejich úspěšné složení nás přivedlo na stopu tajné zprávy. Zpráva nám dala návod k hledání pokladu.

  51.jpg

      55.jpg   

  56.jpg

  Prvňáčci hledali poklad na školním dvorku. I přes brzkou ranní hodinu (neb už nebyl pátek, ale sobota) byl poklad s radostí nalezen! A co bylo tím pokladem? Sladkosti a pohled s ilustrací Markéty Vydrové.

   58.jpg   

  64.jpg

  Plni zážitků jsme v sobotu ulehli do svých spacáků a oddali jsme se krásnému andersenovskému snění.

  69.jpg

  Už teď se těšíme na 12. ročník Noci s Andersenem!

  Ta proběhne v pátek 30.3. 2012.

   

  Nápady pro Noc s Andersenem

  • výstava knížek autora, jehož výročí si daný rok připomínáme
  • návštěva knihovny, výukový program v knihovně
  • beseda se spisovatelem, ilustrátorem
  • předčítání knížek (významné osobnosti - spisovatelé, herci..., učitelé, žáci, rodiče, prarodiče)
  • dramatizace pohádek, loutkové divadlo
  • hry, tvoření, pracovní listy, tvořivé psaní, prezentace směřované do oblasti čtenářské gramotnosti
  • zapojení rodičů do akce (občerstvení, odměny pro soutěže, společné nocování)
  Klíčová slova
  • hans christian andersen
  • spaní ve škole
  • václav Čtvrtek
  • čtenářská gramotnost

  Soubory 16

  SouborVelikostDatumAutor
  01.jpg
  Žádný popis
  59.57 kB20:14, 25 Bře 2012M. Josefíková?
  03.jpg
  Žádný popis
  74.79 kB20:15, 25 Bře 2012M. Josefíková?
  12.jpg
  Žádný popis
  45.19 kB20:15, 25 Bře 2012M. Josefíková?
  24.jpg
  Žádný popis
  49.53 kB20:16, 25 Bře 2012M. Josefíková?
  30.jpg
  Žádný popis
  52.5 kB20:16, 25 Bře 2012M. Josefíková?