Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Noc s Andersenem - Lichožrouti, Svatební košile

Stránka naposledy upravena 15:07, 1 Dub 2012 uživatelem Dagmar Sedláková
  Obsah
  Žádné titulky

  Co žerou Lichožrouti?

  - společná část programu pro děti od 6 do 12 (14) let

  ÚVOD

  - uděláme kruh, přivítám děti, povím jim na úvod něco o Noci s Andersenem, o Andersenovi, o programu

  - klasická seznamovačka - každý říká své jméno a jednu věc, kterou má rád, opakují se poslední tři jména před ním

  - seznamovací střílečka - všichni stojí v kruhu, první hráč hodí někomu míč. Ten, kdo ho chytil si dřepne a ti, kteří stojí vedle něj na sebe namíří a vykřiknou jméno toho druhého. Ten, kdo byl rychlejší vyhrává, zůstává ve hře. Vypadlý hráč si sedne, ten, který má míč se postaví a hodí ho někomu dalšímu

  - Na Kevina - řvací hra. Opět stojíme v kruhu. Všichni se díváme do země a vzpomínáme, jak Kevin ze Sám doma hrozně zařval při pohledu do zrcadla. Nebo jak bychom zařvali, kdybychom ráno v zrcadle místo sebe uviděli učitelku. Pak na pokyn všichni zvedneme oči a na někoho se podíváme. Pokud se i on dívá na nás, lekneme se, zařveme a vypadneme, takže si sedneme. Je třeba zdůraznit, že zvednou oči, podívají se ne jednoho člověka a když se na ně nedívá, zase hlavu sklopí.

  - rozdělení do skupin, do každé skupiny papír s tajenkou a číslem skupiny

  LUŠTĚNÍ TAJENKY

  - nachystané kartičky s čísly (Kolikáté písmenko z názvu to je) a pokyny. Např. Běž do 8. třídy a na stole hledej knihu J. K. Rowlingové. Na 33. straně 3. písmenko ve druhé větě

  - každá skupina může mít jen dvě děti na cestě a jen dvě kartičky

  POSLECH

  - po vyluštění názvu první skupinou soutěž končí, podle toho, kolik měl kdo písmenek, dostane kartičky k druhé hře. Ještě před tím se ale ptáme, kdo je podle nich Lichožrout a co dělá. Představíme knížku a pustíme jim ukázku z audioknihy Lichožrouti. Občas zastavím kazeťák a ptám se kdo byl Tulamor, nebo co provedli bratranci panu Vavřinci. Za správné odpovědi dávám kartičky s obrázky lichožroutů (nakopírovala jsem je z lichožroutího pexesa)

  - po skončení poslechu mají napsat knížky, které předtím hledali ve třídách a jejich autory, za to zase dostávají kartičky

  HLEDÁNÍ KARTIČEK

  - opět běhací hra po škole. Najít co jak nejvíc kartiček.
   Ti kteří zůstali v tělocvičně mezitím kreslí Lichožrouta. (Zavolala jsem nezávislého posuzovatele z devítky, aby je ohodnotil).

   

  Následuje spočítání kartiček a vyhodnocení této části. Podle obrázků na kartičkách by teď měli vědět, jak Lichožrout vypadá. Po zhlédnutí klipu, měla následovat:

  VÝROBA LICHOŽROUTA Z PONOŽKY

   

  Pak rozdělení na první a druhý stupeň si malí četli poházky, měli pohádkový kvíz a slyšeli kapitolu z knihy Petry Braunové O chlapci, který spadl z nebe. Velcí si objednali strašidelný program, tak tady je.

   

  Svatební košile

  ČÁST PROGRAMU PRO 11-12LETÉ

  ÚVOD

  Prvním úkolem bylo opět vypátrat, čím se budeme zabývat, tentokrát autora. Za splnění úkolu získavali nápovědy. Správné řešení znělo Karel Jaromír Erben. Nápovědy jsem použila odtud. Úkoly byly: poskládat rozstříhané názvy pohádek H. CH. Andersena, napsat deset autorů a jejich jména, doplnit přirovnání, vyluštit přesmyčky, vyluštit přísloví, křížovka...

  Následovalo povídání o Erbenovi a Kytici, každý dostal buď úryvek nebo název balady a hledali jsme, co k čemu patří. Kdo si nějaké úryvky pamatoval, zarecitoval je. A hádali, kterou baladou se budeme zabývat. Svatební košile.

  PROMÍTÁNÍ SVATEBNÍCH KOŠIL (Film A. Brabce, 2000)

  MOTIVACE KE HŘE

  Dívka po cestě zahodila 3 věci. Vzpomenete si, které to byly? Křížek, modlitební knížka a růženec. Vy se teď vydáte po jejích stopách a vašim úkolem bude naopak ty věci najít, aby vás při závěrečném úkolu ochránily.

  PRŮBĚH HRY

  Děti mají kartu s obrázky růžence, křížku a knížky. Ke každému mají získat podpis

  1. stanoviště - kostel. Úkol - se zavázanýma očima běž po provázku. Na konci jsou nějaké předměty. Velmi opatrně jeden z nich zvedni a přines zpátky. (Na zemi ležely oblázky)

  2. stanoviště bylo za temnou uličkou mezi stromy (V uličce ležel u svíčky růženec). U svíčky našli vzkaz: Běž po svíčkách na hřbitov. po cestě spočítej útržky svatebních košil.

  3. Útržky byly ze starého prostěradla. Na hřbitově na ně čekal strážce s úkolem. Ten zadával podle toho, jak moc vypadali vystrašeně, zároveň kontroloval, kolik útržků napočítali.

  Po návratu do školy návštěvovalo vyprávění o hře a protože střašení ještě nebylo dost, došlo i na povídku E. A. Poea.

  Klíčová slova
  • karel jaromír erben
  • kytice
  • lichožrouti
  • noc s andersenem
  • seznamovací hry
  • spaní ve škole
  • svatební košile