Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Přesměrováno z Sborovna/5Pripravy na vyuku/Zpracovane/1.Predskolni vzdelavani/Roční období - ZIMA

Roční období - ZIMA

Stránka naposledy upravena 19:38, 28 Pro 2009 uživatelem Bohunka Trelová
  Obsah
  Žádné titulky

   

  ZIMA
  Bohunka Trelová
  V úvodu tohoto tematického celku jsme si vyrobili „Paní Zimu“ ze stojanu na šaty. Horní háčky stojanu jsem obalila alobalem, který tak tvořil korunu. Pod ní jsem stojan obalila bílou textilií vyplněnou molitanem. Vznikla hlava, kterou svými obličejovými doplňky dotvořily děti (oči, nos, ústa přilepeny z papíru, vlasy ze stříbrných lamet). Pod hlavou jsme naaplikovali šaty a závoj vyrobené dětmi. Ruce tvořil hrubý drát připevněný ke stojanu a „oblečen“ do bílých rukavic. Do uší děti paní Zimě nainstalovali stříbrné baňky a hlavu ozdobily stříbrnými vánočními řetězy. Zima stojí na viditelném místě aby dětem názorně symbolizovala toto roční období.
  PŘEDCHÁZELO:
  ·         Vystřihování sněhových vloček z papíru
  ·         Malování sněhových vloček modrou barvou na bílou látku – závoj paní Zimy
  ·         Poslech pohádky H.Ch. Andersena „Sněhová královna“
  ·         Vycházky do zimní přírody, pozorování změn počasí, krajiny, stromů, hry se sněhem
   
  1. DEN   
  Ø Natáhla jsem prádlovou gumu v prostoru celé herny a to maximálně do výše pasu dětí
  Ø Na takto vyrobenou „pavučinu“ jsme opatrně položili kusy lehkých bílých textilií, krepový papír, záclony. To vše představovalo sněhové závěje určené dětem ke hraní. Děti „závěje“ podlézají, překračují, přeskakují, hrají si pod nimi.
  Ø Sedíme v „závěji“, pracujeme s knihou Josefa Lady „České Vánoce“
  Ø Poslech povídky J. Kožíška „Kukátko“ – rozbor, rozhovor                                                       
   
  2. DEN
  Ø Sedíme ve Sněhovém království, připomněli jsme si pohádku „Sněhová královna“, stručně vzpomínáme na děj pohádky
  Ø Stavba zámku pro Sněhovou královnu z lepenkových krabic. Děti krabice doplnily kresbami, lepily na ně okna, bránu, rampouchy apod.
   
  3. DEN
  Ø Sedíme ve „sněhových závějích“, povídáme si o hlavních znacích tohoto ročního období, práce s obrazovým materiálem
  Ø Zimní sporty – rozhovor s dětmi, obrazový materiál, pantomimické předvádění
  Ø Hry „se sněhem a ve sněhu“ – koulování koulemi z mačkaného papíru, skluz na nakloněné lavičce (klouzačka), překračování vysokého sněhu, léháme do závějí (andělíčci) – relaxace s hudbou                                       
   
  4. DEN
  Ø Sedíme ve „sněhovém domečku“ vyrobeném pod pavučinou z gumy, vyprávím dětem o tom, jak lidé žili kdysi dávno – nebyla elektřina, vodovod, plyn … Vyzývám děti, aby přišly na to, jak se mohlo bez těchto vymožeností dnešní doby žít, jak se lidé tenkrát bavili, jaké používali pracovní nástroje apod. Ukázka nástrojů té doby – žehlička, hmoždíř, váhy, mlýnek na kávu, atd.
  Ø Poslech pohádky „O lesních skřítcích“                                       
  V lese v dutinách stromů žili malí skřítkové. Byli kamarádi, vzájemně si pomáhali a nikdy jeden druhému neubližovali. Přes léto, ale hlavně na jaře měli spoustu práce. Vše muselo v lese fungovat podle přísných pravidel. Studánky musely být čisté, blatouchy musely zářit tou správnou žlutou barvou, tráva musela být vždy učesaná a lesní plody, ty se musely pořád usmívat. To aby lépe chutnaly dětem. V zimě lesní skřítkové uléhali k zimnímu spánku a čekali, až je na jaře sluníčko probudí.
  Jednoho roku se paní Zima nechtěla vzdát své moci. Ať se sluníčko snažilo, jak chtělo, sníh se ne a ne rozpustit. Lesní skřítci se probudili. Protože je sluníčko zašimralo pod nosem, vylezli ze svých pelíšků. Kolem ale vládla zima. Ptáci nezpívali, sníh studil. Skřítkům se z té mrazivé záplavy dělalo smutno u srdíčka. Vtom dostal jeden z nich nápad – my si naši paseku přemalujeme!
  o    Vyzvu děti k pomoci. V sedu na zemi zavíráme oči a v duchu se přenášíme na lesní paseku. Pomáháme si kouzelnou formulí Hajdula, pajdula, do lesa bum. Jsme mezi skřítky, chceme jim pomoci vyzdobit paseku aby nebyla jen bílá a smutná.
  o    Nabízím dětem krabici plnou pestrobarevných stuh, látek, barevných papírů, provázků, textilií. Děti s jejich pomocí vyzdobily celou hernu – zimní říši.                                             
   
  5. DEN
  Ø Instalujeme za okno krmítko pro ptáky, sypeme krmivo, rozhovor o nutnosti péče o zvěř i ptactvo během zimy
  Ø Pohybové ztvárnění ptáků, děti musejí uvést konkrétní název ptáka, kterého ztvárňují
  Ø Rozhovory o různých druzích ptáků, jejich názvy, způsob života, obživy, proč někteří odlétají do teplých krajin a kteří to jsou (obrazový materiál)
  Ø Zvířata i ptáci zanechávají ve sněhu stopy, zkusíme je napodobit. Přechod k pracovnímu stolu, kde už jsou nachystána tiskátka z různých druhů materiálů. Na špalíčky jsem přilepila kousky záclony, krajky, gumy, polystyr.tácku, textilie s různou strukturou, kousek stočené vlny, drátu, dále jsme otiskovali oloupanou kukuřici válením po papíře, pomačkaný papír, korek, podrážku boty.
  Tento tématický celek nemusí být zakončen, pozvolna přechází do dalších činností, které nás v průběhu ročního období provázejí.

  Soubory 3

  SouborVelikostDatumAutor
   foto zima 001.jpg
  Naše zimní krajina.
  761.6 kB21:39, 1 Bře 2010Bohunka Trelová
   foto zima 005.jpg
  Žádný popis
  816.14 kB21:39, 1 Bře 2010Bohunka Trelová
   foto zima 008.jpg
  Paní Zima.
  885.36 kB21:39, 1 Bře 2010Bohunka Trelová