Obsah
Autor: Lubomír Šára
Rozsah přípravy:
2 vyučovací hodiny
Popis přípravy:
Cíle:
Malba temperou. Výtvarné ztvárnění svých prožitků a zážitků z filmů a knih.
Aktivity:
Motivace
Jak by to vypadalo, kdyby v naší obci třeba o Vánocích přistálo UFFO?
Já jsem byl zrovna venku. Při jeho příletu se ohýbaly stromy. Úplně mě ochromilo, takže jsem zůstal stát a nemohl se hýbat. Jen jsem stál jako socha a pozoroval ho. Nic se nedělo, ono jen tiše zářilo a žhnulo.
Postup:
1) Vyprávíme si o tom, co by se dělo... Fantazírujeme, popisujeme své představy. Jak by to vypadalo?
2) Své představy rovnou malujeme temperovými barvami, klademe vedle sebe i na sebe různé barevné odstíny, překrýváme je a mísíme.
3) Naší snahou je vyjádřit především atmosféru tohoto setkání.
4) Využijeme kontrastu teplých a studených barev (vánoční krajina naší obce x žhnoucí a teple zářící UFFO).
5) Při ukončování své malby doplníme na výkres drobné detaily.
6) Na závěr vyučovacích hodin hotovou práci představíme spolužákům. Zhodnotíme výtvarné působení práce, využití kontrastu. Jak se nám podařilo ztvárnit své představy a zážitky z filmů či knih?
Potřebný materiál a pomůcky:
Čtvrtka A2 nebo A3, temperové barvy, štětce, misky na míchání, kelímek s vodou
Další odkaz:
Poznámky k vazbě na RVP:
Vzdělávací období | 2. vzdělávací období |
Rozvíjené klíčové kompetence | kompetence pracovní, komunikativní |
Integrace průřezových témat | mediální a environmentální výchova |
Výstupy | Žák zkouší vytvořit svůj vizuální obraz. Rozvíjí své prostorové vidění a vyjadřování na základě pozorování prostorových jevů a vztahů. |
Mezioborové přesahy a vazby | Člověk a jeho svět |
- Klíčová slova