Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Rozvoj matematických představ v přípravné třídě

Stránka naposledy upravena 14:28, 14 Bře 2012 uživatelem Lenka Urbanová

  Vkládáme sem nápady, které se objevily v rámci Inspiromatu 2012, nejčastěji v diskuzních fórech o přípravných třídách.

  Připište svůj nápad, postup, metodu... Stačí nahoře v menu kliknout na "Upravit stránku" a zvolit "Editovat". Připíšete, co je třeba, a kliknete v ikonkách nad textem vlevo nahoře na "Uložit".

   

  Pohádky, říkanky

  "K pochopení a upevnění pojmů samozřejmě dopomáhají pohádky ve kterých vystupuje urč. počet postav, říkanky ve kterých se objevuje nějaký počet, hodně pracujeme s prsty na rukou, děti se ráno počítají, lze též využívat i zjednodušené Člověče, nezlob se... na pochopení pojmu první, druhý, poslední, uprostřed je báječná pohádka O řepě (to ale jistě všichni víte), každou pohádku si navíc dramatizujeme, také řazení do dvojic při přecházení do jiných místností pomáhalo - kdo je dříve hotový nebo hodnější půjde první, druhý a zlobivější poslední, předposlení... "

  Napsala ve fóru Ema K.

   

  Kamarádi

  Také se mi velmi osvědčilo, když denně počítáme všechny děti, které jsou ve třídě. Před cvičením sedí všichni na lavičce a každý jde a počítá. Šikovnější pomůžou slabším a za čas to většina zvládá.

  Napsala ve fóru Bc. Lenka U.

   

  Lidské tělo a známé předměty

  Při navození pojmu čísla jsem poukazovala na to, čeho máme na těle jedno (nos, hlava) a čeho dvě (uši, ruce). Když to pochopili, pak už to šlo - tři kola má trojkolka, čtyři rohy mají dveře, 5 prstů je na ruce... 

  Napsala ve fóru Ema K.

   

  Čísla po měsíci - číslo 3

  S počítáním to řeším podobně jako s barvami (měsíc barev). V ročním plánu mám po měsících rozděleno na každý měsíc jedno až dvě čísla. Například 3 vychází na listopad. Začínáme v prvním týdnu počtem - při většině činností se vše točí kolem tohoto počtu:

  • ukazujeme na prstech
  • najdi a spočítej 3 listy...
  • pohádka O třech prasátkách a vlkovi
  • cvičení mazurkového a polonézového kroku s počítáním
  • tvoříme trojice předmětů podle daného pravidla
  • písnička Tři čuníci atd).

  Druhý týden už při podobných činnostech přiřazujeme k počtu číslici, třetí týden přiřazujeme číslice a tvoříme dosud známou číselnou řadu (např.123, my jsme bratři) a čtvrtý týden vše opakujeme, určujeme více - méně atd.

  Napsala ve fóru Bc. Lenka U.

   

  Další pomůcky

  Pro různé hry mám například vyrobeny kostky s číslicemi, které potřebuji (třeba jen 1 a 2).

  Napsala ve fóru Bc. Lenka U.

   

   

   

  Připište svůj nápad, postup, metodu... Stačí nahoře v menu kliknout na "Upravit stránku" a zvolit "Editovat". Připíšete, co je třeba, a kliknete v ikonkách nad textem vlevo nahoře na "Uložit".

  Klíčová slova
  • matematická představa
  • představa
  • přípravná třída