Vkládáme sem nápady, které se objevily v rámci Inspiromatu 2012, nejčastěji v diskuzních fórech o přípravných třídách.
Připište svůj nápad, postup, metodu... Stačí nahoře v menu kliknout na "Upravit stránku" a zvolit "Editovat". Připíšete, co je třeba, a kliknete v ikonkách nad textem vlevo nahoře na "Uložit".
Z diskuzí v tématu: "Učíte v přípravné třídě? Co se vám daří?",
eventuelně z citací v tématu "Přípravné třídy - jak na matematické dovednosti?":
Pohádky, říkanky
"K pochopení a upevnění pojmů samozřejmě dopomáhají pohádky ve kterých vystupuje urč. počet postav, říkanky ve kterých se objevuje nějaký počet, hodně pracujeme s prsty na rukou, děti se ráno počítají, lze též využívat i zjednodušené Člověče, nezlob se... na pochopení pojmu první, druhý, poslední, uprostřed je báječná pohádka O řepě (to ale jistě všichni víte), každou pohádku si navíc dramatizujeme, také řazení do dvojic při přecházení do jiných místností pomáhalo - kdo je dříve hotový nebo hodnější půjde první, druhý a zlobivější poslední, předposlení... "
Napsala ve fóru Ema K.
Kamarádi
Také se mi velmi osvědčilo, když denně počítáme všechny děti, které jsou ve třídě. Před cvičením sedí všichni na lavičce a každý jde a počítá. Šikovnější pomůžou slabším a za čas to většina zvládá.
Napsala ve fóru Bc. Lenka U.
Lidské tělo a známé předměty
Při navození pojmu čísla jsem poukazovala na to, čeho máme na těle jedno (nos, hlava) a čeho dvě (uši, ruce). Když to pochopili, pak už to šlo - tři kola má trojkolka, čtyři rohy mají dveře, 5 prstů je na ruce...
Napsala ve fóru Ema K.
Čísla po měsíci - číslo 3
S počítáním to řeším podobně jako s barvami (měsíc barev). V ročním plánu mám po měsících rozděleno na každý měsíc jedno až dvě čísla. Například 3 vychází na listopad. Začínáme v prvním týdnu počtem - při většině činností se vše točí kolem tohoto počtu:
- ukazujeme na prstech
- najdi a spočítej 3 listy...
- pohádka O třech prasátkách a vlkovi
- cvičení mazurkového a polonézového kroku s počítáním
- tvoříme trojice předmětů podle daného pravidla
- písnička Tři čuníci atd).
Druhý týden už při podobných činnostech přiřazujeme k počtu číslici, třetí týden přiřazujeme číslice a tvoříme dosud známou číselnou řadu (např.123, my jsme bratři) a čtvrtý týden vše opakujeme, určujeme více - méně atd.
Napsala ve fóru Bc. Lenka U.
Další pomůcky
Pro různé hry mám například vyrobeny kostky s číslicemi, které potřebuji (třeba jen 1 a 2).
Napsala ve fóru Bc. Lenka U.
Připište svůj nápad, postup, metodu... Stačí nahoře v menu kliknout na "Upravit stránku" a zvolit "Editovat". Připíšete, co je třeba, a kliknete v ikonkách nad textem vlevo nahoře na "Uložit".
- Klíčová slova
- Co sem odkazuje
Obrázky 0 | ||
---|---|---|
Nebyly nalezeny žádné obrázky. |