Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Soutěž dvojic

Stránka naposledy upravena 19:40, 27 Kvě 2012 uživatelem Pavlína Hublová
    Obsah
    Žádné titulky

    Vnořená kopie STRÁNKY upravit či doplnit ji můžete ZDE

    Cíl K procvičení libovolného učiva, zvláště numerických výpočtů s přirozenými a racionálními čísly, úpravy algebraických výrazů, řešení rovnic, procent, ke geometrickým výpočtům.
    Popis aktivity: Učitel zadá úlohu celé třídě a žáci ji řeší ve dvojicich sedících v lavici společně. Mohou se spolu radit a  pomáhat si. Jakmile dvojice dokončí výpočet, přihlásí se. Po chvíli, když je hotova většina dvojic, učitel sdělí správný výsledek celé třídě  a každá dvojice, která ho má shodný s jeho předlohou, získá za odměnu body, vždy podle obtížnosti úlohy. Vítězem soutěže je dvojice která po výpočtu celého souboru úloh získá nejvíce bodů.
    Potřebný čas: K soutěži je třeba větší časová dotace, protože žákům zpočátku trvá, než zkoordinují svoji spolupráci. Proto je třeba k jejímu zařazení do výuky věnovat větší delší čas, 20 - 30 minut z vyučovací hodiny.
    Doporučený věk: Ve věkově rozdílných třídách ZŠ a SŠ
    Metodfiké poznámky pro učitele:

    Největěší efekt má soutěž tehdy, když má učitel žáky v lavicích rozsazené tak, že vedle sebe sedí vždy dobrý a slabší žák. Pak má soutěž význam v tom, že ten lepší vede svého slabšího kamaráda a dokáže mu úlohu vysvětlit často přístupnějším způsobem, než by to mohl udělal učitel. Protože jde o společnou soutěž celé dvojice, mají oba žáci zájem dosáhnout co nejlepšího výsledku. 

    V závěru soutěže v jedné hodině vyhlásí učitel změnu v tom, že příklady nejsou pro dvojici společné, ale obtížnější úloha je pro lepší a lehčí pro slabší žáky (skupina A a B). V tomto případě se pak žáci už nemohou spolu radit a sčítají se dohromady body každého z dvojice. Takové vygradování soutěže podpoří zájem žáků o spolupráci a vzájemnou pomoc v prvé fázi soutěže.

    Je zřejmé, že učitel musí mít příklady předem připravené a propočítané.

     

    Využito v předmětu: Matematika
    Vazby na RVP: Výstupy:
    • odhaduje a vypočítává objem a povrch těles
    • provádí početní operace v oboru celých a racionálních čísel
    Klíčové kompetence: * k řešení problému  volí vhodné způsoby řešení, využivají při tom logické, matematické a empiridcké postu
    Vzdělávací oblasti:  Matematika a její aplikace
    Vzdělávací obory:Matematika
    Průřezová témata: Výchova demokratického občana
    Odkazy:  

     

     

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova