Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Kolik co stojí na výpravě

Stránka naposledy upravena 10:19, 2 Srp 2013 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky

   

  Cíl

  Hráči získají náhled na to, jak vysoký je zhruba poplatek za výpravu a co vše zahrnuje. Vyzkoušejí si také používání pro ně nové funkce internetu, mluvení s cizím člověkem za účelem získání informace, uvědomí si, kolik toho snědí, vypijí a kolik potraviny stojí… Taktéž posílíme spolupráci – neboť se hra hraje ve dvojici.

  Popis aktivity:

  Hru uvedeme pozváním na výpravu – tím si uvědomíme, kolik nás pojede, také si řekneme KDY a KAM. V celé hře pak pracujeme s reálnou výpravou. Organizátor hry rozdělí hráče do dvojic tím, že rozdá listy (příloha 1). Je praktické, když dvojice tvoří někdo s většími zkušenostmi a k němu někdo s menšími, protože ten pak může všechny potřebné dovednosti jednoduše a přirozeně získat („odkoukat“). Všem naráz jsou představeny jednotlivé úkoly, je stručně řečeno, co je kde čeká a kde jednotlivá úkolová místa jsou.

  A dvojice se pustí do plnění úkolů. Každý úkol by měla plnit v jednu chvíli pouze 1 dvojice, pokud by hru mělo hrát více děti, je možné úkoly „zdvojit“.

  Úkoly

  Zadání všech úkolů najdete v příloze 1 a dvojice ho tedy mají v průběhu celý hry k dispozici. Obcházejí jednotlivé úkoly, postupně je plní a výsledky si zapisují do svých listů. V materiálech ke stažení je k dispozici přehled všech úkolů se zadáními a hlavně s pomůckami, které jsou na každém stanovišti potřeba.

  Závěr

  Jakmile dvojice splní všechny úkoly, mají ještě za úkol: 

  • Sečíst všechny náklady a zjistit tak celkovou cenu výpravy
  • Zjistit náklady na jednoho účastníka a z toho určit, kolik se má vybírat při odjezdu

  Tyto dva úkoly mohou dvojice konzultovat s organizátory a ti jim mohou radit. Až mají všechny dvojice spočítanou konečnou částku, sesednou se a dají dohromady všechny poznatky, seznámí se s tím, na kolik je co vyšlo, jaká jízdenka jim vyšla nejvýhodnější, jaké jídlo se bude v pátek vařit … a podobně. Jeden z organizátorů vše zapisuje na tabuli, aby byly sumy “představitelné” a na závěr se sečtou, aby bylo vidět, jak vysoký poplatek za výpravu bude.

  Je dobré, když jde opravdu o výpravu, která se uskuteční, a všichni uvidí, jak to s financemi doopravdy je. Pokud je taková možnost, může na konci výpravy proběhnout ještě shrnutí, debata nad tím, jak to s penězi ve skutečnosti dopadlo.

   

  Potřebný čas: 60 minut
  Doporučený věk:  
  Potřebné pomůcky:
  Pro každou dvojici: list, do kterého zapisují jednotlivé položky (příloha1), tužka, zadání úkolů (také v příloze 1), nákupní košíky (obrázky). Na stanoviště s úkoly: obchod (přehled zboží a cen) – alespoň 2× – je potřeba na dvou stanovištích, počítač s internetem (používat se bude www.jizdenka.cz), reálné informace o cíli výpravy, seznam možných aktivit (a jejich cena) v místě výpravy, alespoň 2 kalkulačky, velký papír a fixa či tabule a křída, dva telefony (pravé či falešné).

   

  Využito v předmětu:  
  Vazby na RVP: Výstupy:
  Klíčové kompetence:
  Vzdělávací oblasti:
  Vzdělávací obory:
  Průřezová témata:
  Odkazy:
  Na adrese www.rozumimefinancim.cz jsou k dispozici praktické materiály
  pro tuto hru.

  Autor: Zdeňka Holoubková, Junák, středisko Jožky Knappa Plzeň

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova