Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Dneska to roztočíme

Stránka naposledy upravena 08:43, 2 Srp 2013 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky
  Cíl
  hráči ukazují, jak se orientují v cenách spotřebního zboží, zvažují poměr kvality a ceny
  Popis aktivity:

  Hráče motivujte příběhem tří kamarádů, kteří jeli na výpravu. Nakoupili na ni různé věci, hlavně jídlo. Každý měl jinou strategii. Jeden se zaměřil na luxusní zboží a maximální kvalitu. Řídil se pravidlem, že čím dražší, tím lepší. Druhý postupoval přesně opačně. Nakupoval co nejlevněji, i když to třeba bylo na úkor kvality. A třetí kamarád šel střední cestou. Většinou vybíral věci s průměrnými cenami, ale občas sáhl po něčem drahém, pokud levnější varianty nebyly kvalitní, nebo naopak po levném, pokud dražší výrobky ve stejné kategorii nepřinášely výhody či vyšší kvalitu.

  Obrázky nakoupených věcí jsou na jednotlivých lístečcích, které rozmístíme v hracím území. Hráče rozdělíme do tří skupin, každá má za úkol z území vysbírat ty lístečky, které odpovídají nákupu jednoho ze tří kamarádů (jedna skupina představuje šetřila, další milovníka luxusu a poslední vyvážený přístup). Hráč vždy vezme jeden lísteček a donese jej ke své mističce (organizátorovi) a pokračuje ve sbírání. Je možná celá řada úprav – území s lístečky může být střeženo strážci, kterým se hráči musejí vyhýbat, nebo může být pohyb v území nějak omezen (skákání po jedné noze, …).

  Po uplynutí času pro sbírání, mají skupiny čas na kontrolu nasbíraných lístečků a případné vyměňování lístečků s ostatními (kus za kus; skupina se snaží zbavit výrobků, které nezapadají do jejího „spotřebního stylu“, a naopak se snaží od ostatních skupin získat výrobky, které by se jí hodily více).

  Na závěr představí skupiny ostatním své nákupy. Organizátoři u výrobků doplní cenu a okomentují, zda ho považují za správně zařazený. Skupiny si sčítají cenu svých výrobků a úplně nakonec porovnáme, kolik každý s nákupů stál a posoudíme, zda se skupiny opravdu trefili, tedy zda má skupina milovníka luxusu opravdu nejdražší nákup a šetřílkova nejlevnější.

  Potřebný čas: 30 minut a více
  Doporučený věk:  
  Potřebné pomůcky:
  3 misky (nebo 3 organizátory navíc), kartičky s obrázky obalů zboží; organizátoři by měli mít k dispozici informace o cenách jednotlivých výrobků.

   

  Využito v předmětu:  
  Vazby na RVP: Výstupy:
  Klíčové kompetence:
  Vzdělávací oblasti:
  Vzdělávací obory:
  Průřezová témata:
  Odkazy:  

  Námět: Daniel Vejrosta, Junák, středisko „J. E. Kosiny“ Olomouc

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova