Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Latinská Amerika

Stránka naposledy upravena 11:09, 15 Kvě 2013 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky

  Sakrální architektura (katedrály, klášterní a farní kostely, poutní místa) budovaná ve španěl­ských a portugalských koloniích Střední a Jižní Ameriky zpočátku vycházela z evropských předloh, ale přizpůsobovala se zvláštnostem místních geografických podmínek (např. nedostatku kamene, kolísání teplot, zvýšené seismické činnosti, vysoké vlhkosti nebo suchu apod.).

  V tzv.„latinskoamerickém stylu“, který vychází ze španělských předloh, jsou vytvořeny kostely vMexiku (např.San Cristóbal de las Casas neboSan FranciscovAcatepecu) a v Andách. Jejich fasáda, připomínající retábl nebo vítězný oblouk, je bohatě vyzdobena mnoho­tvárnými ornamentálními i figurálními vzory, jejichž repertoár zahrnuje mimo jiné také indiánské motivy.

  Portugalská kolonizace se omezovala především na pobřežíBrazílie (po nálezu zlata v Minas Gerais v r. 1693 a v Mato Grosso pokračovalo osídlování i do nitra kontinentu), kde kolem pevností dobyvatelů vznikaly první osady. Nejdůležitějším a zároveň sídelním městem zde bylo až do roku 1763São Salvador de Bahia s velkým množstvím kostelů většinou prostorného sálového typu       s dvojicí věží na průčelí.

  Svébytná varianta dynamickéhopozdního baroka se zvlněným půdorysem a konvexně-konkávním průčelím vznikla na konci 18.století v brazilském regionu Minas Gerais. Působil zde jeden z mála známých a zároveň proslulých architektůAleijadinho, jehož architektonický rukopis připomíná ně­která díla Guarina Guariniho(São Francisco de Assis v Ouro Preto; 1765-1775).

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova