Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Dánsko

Stránka naposledy upravena 10:52, 24 Dub 2013 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky

  DÁNSKO:   vůdčí osobností dánského sochařství se stal Bertel Thorvaldsen (1770-1844), zvaný Alberto, jenž pobýval do roku 1838 v Římě. Zde se svým „antickým“ uměním proslavil, získával zakázky z celé Evropy a po návratu do Dánska mu bylo na jeho počest postaveno muzeum v Kodani.

   

  BERTEL THORVALDSEN (1770 – 1844):   nejvýznamnější dánský klasicistní sochař a vedle Antonia Canovy hlavní představitel sochařského klasicismu v evropských zemích. Působil přes 40 let v Římě, kde měl několik ateliérů, v nichž zaměstnával mnoho žáků realizujících jeho početné zakázky. Podobně jako Canova, jehož umění v podstatě následoval, hledal a napodoboval ideální krásu antických mramorů zprostředkovanou římskými kopiemi i originálními řeckými mramory dovezenými z ostrova Aiginy, které měl možnost restaurovat v prostorách mnichovské Glyptotéky. 

  Významná díla:

  Iásón (1802-1803; Thorvaldsenovo muzeum, Kodaň. Jedna z prvních ryze klasických soch Iásóna, vůdce výpravy Argonautů do bájné Kolchidy za zlatým rounem, svědčí nejenom o vlivu Antonia Canovy na Thorvaldsenovu tvorbu, ale i o významu, který měly v klasickém sochařství slavné řecké sochy (zde socha Doryfora z 5. století před Kristem) jako vzory základních kompozičních forem);

  Hébé (1804; Thorvaldsenovo muzeum, Kodaň);

  Mars a Kupido (kol.r.1810; Thorvaldsenovo muzeum, Kodaň);

  Ganymédés napájející orla (1817; Thorvaldsenovo muzeum, Kodaň).

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova