Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              hodnotil 1 uživatel

Princezna z třešňového království

Stránka naposledy upravena 18:57, 14 Pro 2009 uživatelem Mgr. Petra Stanjurová
  Obsah
  Žádné titulky

  Autor: Markéta Zinnerová

   

  Ilustrace: Ota Janeček

   

  Žánr: příběhová próza s dětským hrdinou

   

  Věková skupina: Dle věku hrdinky je možný výběr čtenářů z období mladšího školního věku. Dílo je alegorické, je plné fantazie, do niž se může ponořit právě tato věková skupina. Avšak skrytý smysl a vážná témata mohou děti od četby odradit, jelikož by ji nemusely pochopit.

   

  Téma a role dětské postavy:

   

  Pavlínka byla obyčejná malá holčička jako ostatní, která se velmi ráda toulala ve svých snech a fantaziích. Když se na svou cestu, nadmiskou třešní, vydávala, oblékla se do hezkých šatiček a zazpívala si oblíbenou písničku.Často si představovala, že je princeznou. Ale kde má své království? S bílým chundelatým pejskem se jej tedy vydala hledat. Došla až k Pavlínčině babičce. Ta jí vyprávěla o životě, o mládí a stáří, o rozdílu mezi jimi dvěma. Posilnili se dobrotami a ráno je opět čekala dlouhá cesta. Babička dalaholčičce krásný červený tulipán. Poutníci už byli tři: Pavlínka, pejsek a tulipán. Když  šli vesnicí, potkali hlouček lidí v černých šatech. Od sekáče trávy se dozvěděli, že lidé doprovázejí babičku na poslední cestě. Pavlínce bylo najednou smutno. Kdo nakrmí pejska a zalije tulipány? Babičku si vzalo stáří, které se neptá, o němž babička Pavle vypravila. V průvodu zahlédla vnučku. Oddechla si. Nebyla to ona - Pavlínka. Pokračovali dál.Tulipán ale slábnul. Naštěstí došli k zahradě se studánko, kde se tulipán pořádně napil. Poděkovali třešni, která jim zašeptala svou báseň. Jsem třešňový král….Pavlínka konečně našla krále. Stala se princeznou. Neměla však korunku.Třešeň ji pár plodů na korunu dala a poprosila Pavlu, aby se stala princeznou třešňového království. Putovníci zjistili, že jsou doma, rozhlédli se po zahradě, kde se na ně pyšně usmívala jejich třešeň. Pavla byla zpět u své misky s třešněmi.

   

   

  Vypravěč:autor

   

   

  Hodnoty díla:

   

  Dítě se zcela ponoří do své fantazie. Nad miskou třešní přichází, prostřednictvím příběhu - snu, na smysl a průběh života, a to nejen lidského, ale dozvídá se i o růstu rostlin a životním koloběhu. V kontrastu zde stojí mládí a staří, život a smrt.

   

  Klíčová slova (Upravit)
  • Žádná klíčová slova

  Soubory 0

   

  Komentáře

  K zasílání komentářů je nutné se přihlásit.