Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Rybaříci na Modré zátoce

Stránka naposledy upravena 17:16, 6 Led 2010 uživatelem Mgr. Petra Stanjurová
    Obsah
    Žádné titulky

    Autor: Karel Nový

     

    Ilustrace: Mirko Hanák

     

    Žánr: próza s přírodní tématikou

     

    Věková skupina: mladší školní a straší školní věk

     

    Přírodní tématika:

     

    V centru dění stojí rodina ledňáčků a jejich životní etapa během jednoho roku.

     

    Nejprve se potýkají s hroznou zimou, kterou málem Kik a Or nepřežijí. Když se však konečně objeví jaro a s ním strašné povodně, raději se vydají hledat nový příbytek. Skoro všechna místa rybníka poblíž vesnice jsou již obsazena. Nakonec se usadí na Modré zátoce. Netrvá dlouho a spřátelí se s ostatními sousedy – pěnkavou, střízlíkem a dalšími druhy ptáků. Protože je jaro, čas zrození, i Kik sedí na vejcích stejně jako její přítelkyně. Okolo léta kukačka a hledá, kam naklást svá vejce. Samička, která zaváhala a odletěla z hnízda, už má o jedno vajíčko více. Rybaříkům se brzy vylíhne pět malých holátek. Oba rodiče mají velkou radost, ale i povinnost a zodpovědnost. Výborně se o mláďata starají, což je nejlépe poznat na tom, jak rychle rostou a dospívají. Brzy nastane den, kdy poprvé vyjdou ze své nory. Je to sláva pro celou rodinu. Později je otec učí létat, až jsou z nich skvělí letci. Bohužel, blíží se zima, někteří sousedé odlétají do teplých krajin a Kik s Orem se musejí rozloučit se svými dětmi. Brzy se však shledají, protože jejich nejstarší syn se usadil ve mlýně a v krutých mrazech se k němu jeho rodiče nastěhovali. Neměli totiž, co jíst.

     

                Během celého jejich života i našeho příběhu musí neustále čelit nebezpečí ze strany člověka, který dokonce jednou do ruky chytil mladšího Ora. Naštěstí mu nic neuděl. Jen si jej prohlédl. Větším nebezpečím se pro ně stal hrozný výr, který zdejšímu myslivci pustošil okolí. Už neměl, co k jídlu, tak se usídlil u zátoky a ohrožoval všechny její obyvatele. Nyní člověk pomohl. Výra chytil a ochočil si jej.

     

    Jazykové a stylistické prostředky:

     

    Autor s obrovskou znalostí a přesností popisuje život ledňáčků, ale nejen jejich. V knize jsou nám podrobně vylíčeny i jiné zvířecí či ptačí druhy se svými zvyky a typickým chování, které můžeme znát pouze z přesného pozorování a studia jejich života. Například: Otec Or mláďatům velmi přesně popisuje techniku letu či lovu.

     

    Všechna zvířata se zde chovají jako lidé, mluví spolu, řeší problémy, samičky se zajímají o děti, samci o potravu a zabezpečení rodiny a mláďata jsou stejná – divoká jako děti.

     

     

     Personifikace: Voda hřměla korytem. Větve keřů se protahovaly. Otevřela se řeka,

     

    Metafory: pevný krunýř ledu..mrtvá těla stromů ležela, ohnivý nůž (blesk), bílé vězení

     

    (skořápka)

     

    Citoslovce – zvuky ptáků: cis, cis, cis, krá,krá

     

    Odborné názvy: jejich lety, kormidlo, olše, pěnkava, stehlík, konipas,

     

    Přirovnání: Jako blesk sjel do škvíry. Běhaly v trávě jako myšky.

     

    Zdrobněliny: čisťounké, stezička, drobotina, holátka, volečko, chumáček, čumáček

     

    Modifikuje lidská přísloví: Neštěstí nechodí po horách, ale po ledňáčcích. Každý zpívá, jak mu zobák narost. Komu není rady, tomu není pomoci.

     

    Zvyky zvířete: Or roznesl skořápky na různá místa, aby je podle nich nikdo nevystopoval.

     

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova