Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              nikdo zatím nehodnotil

ŠACHOVÉ MLÁDEŽNICKÉ SOUTĚŽE

Stránka naposledy upravena 14:59, 27 Dub 2010 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
  Obsah
  Žádné titulky

  Verze jako 13:07, 20 Zář 2021

  na tuto verzi.

  Vrátit se k Archiv verzí.

  Zobrazit aktuální verzi

  K činnosti zájmového šachového kroužku na škole lze přistupovat v několika rovinách. Kroužek si může dát za cíl naučit hrát šachy co nejširší počet žáků. Pak je založen na široké základně. Jeho členové se mění, tak jak přicházejí zájemci a po zvládnutí hry zase odcházejí a za ně příjdou noví. Kroužek působí pouze v rámci  školy, neorganizujee žádné soutěže, ani nejezdí  svoji školu reprezentovat na soutěže. 

  Jinou rovinou je rovina soutěžní, kdy si vedoucí kroužku vybere ze široké základny začátečníků talentované jedince a s nimi individuálně a několik let soustravně pracuje. Trénuje s nimi jednotlivé fáze šachové partie, šachovou taktiku i strategii. Takto připraveni žáci jsou schopni soutěžit s jinými kolektivy. Dokonce mohou hrát i soutěže s dospělými hráči a účastnit se velkých turanjů a dlouhodobých soutěží organizovaných šachovým svazem.

  V České republice je možné organizovat účast základních a středních škol v  soutěži, organizované Šachovým svazem České republiky, za podpory Ministerstva školství a tělovýchovy. Základní či střední škola, která uspořádá svůj školní přebor,  může své reprezentanty vzešlé z přeboru školy, přihlásit nejdříve do okresního přeboru 4členných družstev. Základní školy mají 2 věkové kategorie - do 5. a do 9. ročníku. Vítězové postupují dál - do krajského kola. Soutěž vrcholí v celostátním finále, kde se utkají vítězové krajských kol. Máte-li na škole alespoň čtveřici zájemců o královskou hru, zkuste schopnosti svých žáků v této zajímavé soutěži, která má víc než 20letou tradici.

  Podrobnější historii a propozice soutěže najdete na stránkách Šachového svazu České republiky, na adrese:
   A další soutěže pro dospělé na adrese: