Obsah
- 1. Rozsah přípravy:
- 2. Popis přípravy:
- 3. Poznámky k vazbě na RVP:
- 4.
Rozsah přípravy:
Jedna vyučovací hodina
Popis přípravy:
Cíle:
Žák/žákyně
· Formuluje výzkumnou hypotézu
· Hypotézu potvrdí nebo vyvrátí
· Provede experiment
· Vyvodí závěr
Aktivity:
Evokace
Lidé často, když vidí beránka, říkají: „Ten má ale pěkný kožíšek. Ten ho, panečku, hřeje.“ Když ten kožíšek tak hřeje, nebylo by možné použít ho místo topení doma?
Žáci použijí metodu Volného psaní po dobu jedné minuty - zapisují do pracovního listu. Pak své nápady sdílí ve dvojicích. Poté učitel nápady a odpovědi zapisuje na tabuli.
Společně formulují hypotézu
Uvědomění si:
1. dva teploměry – jeden ponechat v místnosti, druhý obalit bundou, silnější látkou. Po chvíli porovnat údaje na obou teploměrech. Co vidíme? Kde je vyšší teplota? Jak si to můžeme vysvětlit?
Odpovědi na pracovní list
2. Vodu o teplotě 36 °C (jako teplota lidského těla) do dvou sklenic, jednu nechat stát při pokojové teplotě, druhou obalit bundou. Po chvíli změřit teplotu obou. Kde teplota klesla víc? Čím je to způsobeno?
Odpovědi na pracovní list.
Reflexe: Povídka Krádež v hotelu (autor Marek Veselý, http://www.mojewiki.cz/pancel/doku.php?id=pribehy ) žáci si přečtou a navrhnou, co by mohl tatínek Pepíkovi odpovědět. Odpovědi na pracovní list.
Jak se ti dnes práce dařila? Bylo pro tebe snadné nebo obtížné odpovídat na otázky? Proč? Odpovědi do pracovního listu.
Pomůcky:
pracovní listy pro studenty, 2 teploměry, bunda nebo spacák nebo deka, dvě nádoby na vodu, pracovní listy – jeden pro zápis odpovědí, jeden s nakopírovanou povídkou Krádež v hotelu – autor Marek Veselý, http://www.mojewiki.cz/pancel/doku.php?id=pribehy )
Poznámky k vazbě na RVP:
Vzdělávací období | ZV |
Rozvíjené klíčové kompetence | Kompetence k učení - samostatně pozoruje a experimentuje, získané výsledky porovnává, posuzuje a vyvozuje z nich závěry pro využití v budoucnosti |
Integrace průřezových témat | |
Výstupy | využívá poznatky o vzájemných přeměnách různých forem energie a jejich přenosu při řešení konkrétních problémů a úloh |
Mezioborové přesahy a vazby |
- Klíčová slova
- Co sem odkazuje
Soubory 1
Soubor | Velikost | Datum | Autor | ||
---|---|---|---|---|---|
PL - Jak beránka hřeje kožich.doc Pracovní list | 31 kB | 13:47, 1 Dub 2010 | Mgr. Petra Boháčková |
Obrázky 0 | ||
---|---|---|
Nebyly nalezeny žádné obrázky. |