Obsah
- 1. Rozsah přípravy:
- 2. Popis přípravy:
- 3. Poznámky k vazbě na RVP:
- 4.
Rozsah přípravy:
Jedna vyučovací hodina
Popis přípravy:
Cíle:
Žák/žákyně
· Provede pokus podle návodu
· Popíše, co během pokusu pozoroval
· Pokus objasní
Aktivity:
Evokace
Učitel položí žákům otázku: Víte, jak poznat, zda je vejce čerstvé? Žáci zapisují nápady do pracovního listu, sdílejí ve dvojicích a společně ve třídě. Učitel zapisuje nápady na tabuli.
Pak text: Když dáme vajíčko do vody, hospodyňky hned podle toho poznají, zda je vajíčko čerstvé nebo ne. Staré vajíčko je uvnitř vyschlé, pod skořápkou je vzduch a proto při ponoření do vody plave, kdežto čerstvé vajíčko klesne na dno.
Uvědomění si:
Žáci si přečtou povídku Petříček podvodníček, provedou pokus popsaný v závěru a odpoví na otázku, společné sdílení
Reflexe:
Žáci zapisují do pracovního listu
Se kterou přísadou se ti podařilo, že i čerstvé vejce plavalo na hladině? Co se stalo s vodou – změnila se nějak po přidání té přísady? Změnila se některá její vlastnost – která?
Co ti z dnešní hodiny připadá důležité?
Jak se ti pracovalo - bylo pro tebe snadné provést pokus? Proč ano, proč ne?
V pracovním listu je i zadání dobrovolného domácího úkolu
Pomůcky:
pracovní listy pro studenty, vejce, nádoba na vodu, cukr a sůl, povídka Petříček podvodníček (autor Marek Veselý, http://www.mojewiki.cz/pancel/doku.php?id=pribehy )
Poznámky k vazbě na RVP:
Vzdělávací období | ZV |
Rozvíjené klíčové kompetence | Kompetence k učení - samostatně pozoruje a experimentuje, získané výsledky porovnává, posuzuje a vyvozuje z nich závěry pro využití v budoucnosti |
Integrace průřezových témat | |
Výstupy | využívá s porozuměním vztah mezi hustotou, hmotností a objemem při řešení praktických problémů |
Mezioborové přesahy a vazby |
- Klíčová slova
- Co sem odkazuje
Soubory 1
Soubor | Velikost | Datum | Autor | ||
---|---|---|---|---|---|
PL - Ta vejce jíst nebudu.doc Pracovní list | 30.5 kB | 14:04, 1 Dub 2010 | Mgr. Petra Boháčková |
Obrázky 0 | ||
---|---|---|
Nebyly nalezeny žádné obrázky. |