Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              hodnotili 2 uživatelé

Co si představím, když se řekne jaro?

Stránka naposledy upravena 15:26, 28 Ún 2010 uživatelem Pavlína Hublová

    Verze jako 15:15, 29 Črvec 2021

    na tuto verzi.

    Vrátit se k Archiv verzí.

    Zobrazit aktuální verzi

     

    Obsah stránky:

     

    Inspiracehttp://clanky.rvp.cz/clanek/o/z/2573/CO-SI-PREDSTAVIM-KDYZ-SE-REKNE-JARO.html/

    Cíle a výstupy projektu

    Cílem projektu je trénink kooperace a spolupráce ve smíšených skupinách (žáci z 1. a 3. ročníku).

    V první části projektu vzniknou čtyři plakáty zobrazující jarní přírodu, zvyky a činnosti lidí na jaře. Žáci pracují ve skupinách.

    V druhé části projektu se žáci seznámí s lidovým zvykem vynášení Mořeny (Morany), vytvoří společnou Mořenu a přivítají jaro na školní zahradě.

    Úvod do projektu

    Motivace

    • zapálení voničky (co to vlastně je?)
    • poslech CD zpěv ptáků nebo shlédnutí videa s jarní tématikou
    • prohlídka jarní "živé" kytičky.

    Žáci hádají, čemu bude projekt věnován.

    Skupiny

    Žáky rozdělíme do ?(odhaduji, že asi 8, že?) skupin. Vyzveme je, aby společně zformulovali, co je pro práci ve skupině důležité a nahlas pak řekli 2 nejdůležitější pravidla. Z navržených napíšeme některá na tabuli pro připomenutí, např.

    • dohodneme se, jak splnit zadaný úkol
    • nehádáme se
    • spolupracujeme
    • nerušíme při práci ostatní

    Hodnocení: Za každý úkol, u něhož skupina tato kritéria dodrží, si může vybarvit jedno sluníčko ve formuláři pro sebehodnocení skupiny. Splnění kritérií posoudí žáci ve skupině i učitel, jehož hodnocení je rozhodující (cca 10 min.). 

    Úkoly 1. části

    Brainstorming

    Každá skupina dostane libovolný počet nastříhaných lístečků. Každý zapisuje vše, co ho na téma JARO napadne. Vystavíme ve třídě nějaké obrázky týkající se jara, aby měly děti inspiraci. Pak si ve skupině papírky přečtou a vyřadí ty, které se opakují. Ostatní napíší "krasopisně" psacím písmem na barevné papíry - každá skupina má jinou barvu.

    Zhodnocení dodržování kritérií práce ve skupině - vybarvení prvního sluníčka.

    Přidělení tematických celků

    Rozdáme skupinám nadpisy - Rostliny, Zvířata, Člověk, Ostatní (každý zahrnuje to, co nepatří do předchozích 3 skupin, např. počasí, měsíce apod.). Žáci roztřídí své lístečky podle těchto nadpisů. Pokud je při třídění ještě něco k jaru napadne, mohou to dopsat na další lístečky. Zhodnocení dodržování kritérií u 2. úkolu - vybarvení sluníčka.  Evokuji mi to obrácenou myšlenkovou mapu, takže bych jim dala ještě nadpis JARO, který by třeba někdo mohl nějak graficky dozdobit (někteří žáci s SPU by v tomto mohli být úspěšní). Pak by si z těch lístků mohli poskládat myšlenkovou mapu.

    Jestli jsem to pochopila, tak bys je nedělila na skupiny k jednotlivým tematickým celkům, ale nechala bys každou skupinu tvořit myšl. mapu JARO a pouze roztřídit papírky podle témat?

    Pak by už jen stačilo, aby svou nalepenou myšlenkovou mapu doplnili nějakými obrázky a bylo by hotovo?!

    Jarní dopis z přírody

    Každé skupině dáme lístečky s připravenými tématy k jaru a ty také rozdělí podle nadpisů. Pokud je i při tomto třídění ještě něco k jaru napadne, mohou to opět dopsat na další lístečky. Jestliže se nějaká témata na lístečkách shodují, dají je vedle sebe. Po roztřídění přečtou jednotlivé skupiny všechny své lístečky. Zhodnocení dodržování kritérií u 3. úkolu - vybarvení sluníčka.

    Tohle mi připadá jako úplná zbytečnost. Možná bychom je raději mohly nechat hledat v encyklopediích, časopisech, vytištěných obrázcích (něco bych určitě našla a vytiskla, alespoň čb). Takhle by alespoň procvičili přiřazování textu k obrázkům a opačně. Co ty na to? P.H. Místo tohoto úkolu bych jim dala text Jarní dopis z přírody (učebnice Prvouky 3.třídy). Možná ten text rozstříhat jako puzzle? Po přečtení textu bych je nechala připsat ještě třeba 3 slova na lístečky, na které se dohodnou celá skupina. Nebo vytvořit Dopis jarní přírodě? Nebo Pětilístek na téma jarní přiroda?

    Jarní dopis - souhlasím. Rozstříháme. To zvládnou i ti moji. Mohli by pak dostat jeden delší proužek, kam by mohli opsat zvolenou důležitou větu třeťáci a moji prvňáci by mohli napsat ta slova.

    Barevné dotvoření plakátů

    A tady bych nechala volnou tvorbu s využitím encyklopedií, internetu, knih apod. Malování, psaní... Výstupem by pak byl plakát každé skupiny na téma JARO rozčleněný podle určitých specifik, které bychom mohly (ale nemusely) korigovat...

    Následující úkoly bych zrušila - až k prezentaci plakátů.

    Každé skupině dáme jednu čtvrtku A2 s obrysem nějakého písmene ze slova JARO. Skupina s písmenem J si od ostatních vybere lístečky týkající se rostlin, skupina s písmenem A vybere lístečky týkající se zvířat, skupina s písmenem R vybere lístečky týkající se člověka a skupina s písmene O vybere lístečky patřící pod nadpis Ostatní. Jednotlivé lístečky nalepí do obrysů těchto písmen. Pokud se některá témata opakují, nalepí se pouze jednou. Zhodnocení dodržování kritérií u 4. úkolu - vybarvení sluníčka.

    Úkol č. 4 a č. 5 bych spojila hned do jednoho.

    Možná, že bychom tam mohly zamíchat nějaké tematické psaní (text pro tvoje a věty pro moje děti). Nevím, jestli je lepší to takto třídit anebo je nechat udělat písmeno pouze se svých lístečků. Někdo pak bude mít hodně lístečků a někdo naopak málo. Obrázky bych je nenechala nalepit, ale nakreslit samotné. Můžeme jim půjčit knihy s obrázky, budou - li chtít.                                                                            

    To rozdělení skupin podle písmen se mi zdá nelogické - proč R má lístky s člověkem a ne s rostlinami?

    5. úkol (cca 15 min.)

    Rozložíme na nějaký stůl malé černobílé obrázky týkající se jara. Zástupci ze skupin s písmeny J, A, R si půjdou vybrat obrázky, které patří k jejich tématu a které nalepí kolem jejich písmene. Obrázky pak vybarví. Skupina s písmenem O dostane úkol vybrat podle svého uvážení alespoň čtyři nejkrásnější znaky jara. Ty napíše vedle svého písmene a nakreslí k nim obrázek. Zhodnocení dodržování kritérií u 5. úkolu - vybarvení sluníčka.     

    Proč má 4 nejkrásnější znaky jara vybrat skupina O? Proč ne každá skupina napsat 4znaky jara a pak vybrat hlasováním ty 4 nejlepší?

    6. úkol (cca 15 min.)

    Skupiny si připraví prezentaci jednotlivých plakátů: ještě jednou přečtou, co patří pod jejich nadpis, a ukáží obrázky, které žáci vybrali a vybarvili; skupina s písmenem O sdělí a odůvodní nejkrásnější znaky jara. Po přípravě proběhne prezentace. Zhodnocení dodržování kritérií u 6. úkolu - vybarvení sluníčka.    Tohle ještě promyslím, nezdá se mi to.

    Diskuse v kruhu (cca 20 min.)

    Všichni žáci sdělují svůj vztah k jaru a také jak mají přírodu na jaře chránit. Zbytečně dlouhé na 1. třídu a na mé děti s poruchou pozornosti taky.

    Celkové vyhodnocení skupin (podle sluníček), zhodnocení hodiny, pochvala a vystavení plakátů (cca 10 min.).

    Fotografie - plakáty
    1. Fotografie - plakáty
     

     

     

    Závěr

    Cíl projektu byl splněn. Skupiny vytvořily čtyři plakáty, z nichž vznikl jeden veliký obraz zobrazující charakteristické znaky jara. Je velice důležité, aby děti pochopily, jak mají splnit 1. úkol, proto při jeho zadávání doporučuji vysvětlit ho například na jiném ročním období a přichystat spíše menší počet lístečků (např. 20), aby děti měly v lístečkách přehled a příliš se neunavovaly psaním. Tím, že byla kritéria hodnocení skupinové práce napsaná na tabuli a žáci jejich dodržování museli pravidelně hodnotit, bylo pro skupiny snadnější je dodržovat. Pokud nějaké kritérium porušili, museli najít ve skupině řešení, aby se to už neopakovalo. Práce ve skupinách tedy probíhala v klidné pracovní atmosféře. Ze zpětné vazby od dětí vyplynulo, že se jim projekt líbil. Zejména je bavila práce na plakátech. Zaujalo je také, že je při plnění úkolů napadaly stejné pojmy, tedy že mají s jarem podobné znalosti, zkušenosti a prožitky.

     

    Informace o zdroji:

    MATEJOVÁ, Monika. Metodický portál, Články: „Co si představím, když se řekne jaro?“ [online].26. 08. 2008. [cit.24. 01. 2010.  ]. ISSN 1802-4785.Dostupný z WWW: http://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/2573/CO-SI-PREDSTAVIM-KDYZ-SE-REKNE-JARO.html.