Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Přidat do kolekce              nikdo zatím nehodnotil

Hry pro rozvoj EQ

Stránka naposledy upravena 17:59, 9 Bře 2010 uživatelem Mgr. Jindřich Strejček
  Obsah
  Žádné titulky

  Verze jako 12:31, 18 Zář 2021

  na tuto verzi.

  Vrátit se k Archiv verzí.

  Zobrazit aktuální verzi

  Zajímavé hry využitelné pro rozvoj emoční inteligence je možné najít v publikaci pana Zdeňka Šimanovského, která nese název "Hry pro zvládání agresivity a neklidu". V této knize jsou uspořádány hry pro různé věkové skupiny zaměřující se zejména na uvolnění napětí, vyjádření emocí, zdravé prosazování a hry pro zlepšení vztahů ve skupině. Uvedené příklady her z této publikace jsou vhodné pro děti předškolního a mladšího školního věku .

  Př. č. 1

  Když se medvěd bojí

  - hra rozvíjející vyjádření negativních emocí a smysl pro rytmus

  Děti se postaví v kruhu na všechny čtyři a každý si vybere, jaké zvíře chce představovat. Děti začnou přešlapovat z jedné dlaně na druhou (tak se vytvoří rytmus pro hru) a první dítě začne zvolna říkat do rytmu: "Když se medvěd bojí, dělá tak, ... ..." na poslední dvě doby udělá gesta a zároveň i dva zvuky. Ostatní děti zopakují vše, co dítě předvedlo, tak aby byl stále zachován rytmus. Dále pokračuje další dítě např. "Když se liška bojí, dělá, tak ... ..." Hra se hraje, dokud se nevystřídají všechny děti (zvířátka). Potom se začne měnit sloveso "bojí" na "zlobí" - hra se hraje stejným způsobem, jen se nahradí novým slovesem (Když se medvěd zlobí, dělá tak ... ...).

  Př. č. 2

  Fotografie královského dvora

  - hra zaměřená na poznání hierarchie ve skupině a na sebepojetí dětí

  Dětem se zadá úkol, že mají deset minut na to, aby si vytvořili fotografii královského dvora, s králem a královnou, mohou tam být i rádcové, šašek, princ, stráže, ministr a dvorní dámy, atd. Připravíme dětem materiál, který mohou použít jako rekvizity pro královskou fotografii. Někdo si najde roli sám, jiný si nechá vnutit. Smyslem hry je zveřejnit podvědomé vnímanou hierarchii skupiny. Po skončení limitu musí děti zůstat ve štronzu a vyfotíme si je. Potom si s dětmi povídáme o tom, kdo byl aktivní a kdo ne, kdo se nechal do své role dosadit a kdo si ji zvolil sám. Mluvíme také o tom, kdo se ve své roli cítí dobře a kdo by chtěl jinou roli. Můžeme dětem pustit renesanční hudbu.

  Hry jsou vybrané pro předškolní věkovou skupinu dětí.