Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Francie

Stránka naposledy upravena 10:43, 24 Dub 2013 uživatelem Pavlína Hublová
    Obsah
    Žádné titulky

    FRANCIE:   významným podnětem pro vznik francouzské secese se stala spolupráce amerického skláře a interiérového designéra Louise Comforta Tiffanyho s německým obchodníkem Siegfriedem   Bingem, který si v Paříži otevřel galerii nazvanou L’Art Nouveau (1895), kde kromě Tiffanyho prací prezentoval také současné (hlavně dekorativní) umění a řemeslo.

    Nejvýznamnějším secesním architektem Paříže se stal Hector Germain Guimard (1867-1942), tvůrce (dnes jedenadevadesáti zachovalých) vchodů do stanic metra (mj. Porte Dauphine, Monceau, Courcelles ad.) na kterých pracoval v letech 1899 – 1900. Jsou většinou z kovu a skla a spíše než architekturu, připomínají svými fantaskně-rostlinnými tvary monumentální sochařské kompozice.

    Vedle Paříže vzniklo druhé centrum francouzské secese v  Nancy, kde se kolem vůdčí osobnosti skláře Émila Gallé seskupila řada umělců různých (hlavně uměleckořemeslných) profesí tvořících ve stejném, tj. japonizujícím stylu. Patřili sem i architekti, kteří svými díly přispěli k osobitému vzhledu města.

     

    HECTOR GERMAIN GUIMARD (1867 – 1942):   architekt, sochař a designér; hlavní představitel francouzské secesní architektury. Ovlivněn uměním Viollet-le-Duca i belgického secesisty Victora Horty, spojoval moderní stavební techniku kovu a skla s rostlinným dekorem v jedinečnou syntézu architektury, uměleckého řemesla, sochařství a dekorativního umění. Vedle proslulých vchodů do stanic pařížského metra, patří k jeho hlavním dílům rozsáhlý obytný komplex Castel Béranger v ulici La Fontaine v Paříži (1897-1898), na němž kromě různorodých materiálů vč. železa vykovaného do rostlinného dekoru uplatnil i výzdobu z keramických reliéfních desek. 

    Klíčová slova
    • Žádná klíčová slova