Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

PALIČKOVÁNÍ - význam

Stránka naposledy upravena 10:21, 10 Bře 2010 uživatelem Jana Hladikova
  Obsah
  Žádné titulky

  VÝZNAM

  V současné době je paličkovaná krajka úplně jiná, moderní. Mnoho výtvarnic se zaměřilo na prostorovou krajku, na výstavách jsou práce, nad kterými zůstává člověk stát v úžasu. Ale je také mnoho takových, které nedají dopustit na tradice a paličkují rády krajku páskovou, slovenskou, s jejich typickými znaky a barvami. Jiné zase nepoužívají barvu vůbec, vše je jen bílé.  Každá má vlastně svoje oblíbené vzory, tvary a na práci to je také znát. Už podle podvinku se pozná, kdo je autorem.

  Krajka podléhá módě jako každý jiný výrobek. Najdeme vzory jednoduché, stylizované, ale i vláčkové, nebo s jinými půdicemi, mnohoarové, a naproti nim jsou takové, které jen s minimem párů udělají bohatou krajku. Výsledek ovlivní také druh a síla materiálu, projeví se potom vystouplé nebo jemné části krajky a vše působí velmi nevšedně.

  Kombinace nití a drátu je už také běžná, ale paličkuje se také jen z drátu, což není novinka. Vytvářet šperky, náušnice, brože, to také nikoho nepřekvapí, ale nápady a provedení jsou stále velmi zajímavé, protože každý má jinou představu. Nápad někoho dává inspiraci jiným a zároveň působí jako náboj, pro další a další nápady. Výsledky jsou vtipné, inspirující a hlavně potěší oko i duši. O preciznosti vypracování ani nemluvě. Proto tato technika zaslouží pozornost a každý kdo ji udržuje, podporuje, je přínosem pro její zachování. Naučí se jí děti i dospělí, i lidé v pokročilejším věku. Naleznou v ní smysl dalšího života, někdo se to konečně v důchodu má čas naučit a tak určitě má paličkování smysl, jako každá jiná činnost. Přináší radost, uspokojení. Které dítě upaličkuje svůj vlastní návrh, určitě získá na sebedůvěře a bude se dál paličkování věnovat a nehodí herduli do skříně na mnoho let.

  Není ale dobré vysedávat u herdule dlouho při špatném osvětlení a ve špatné poloze. Následky pak na sebe nenechají dlouho čekat. Zatím ale kolem sebe vidíme “následky” v podobě krásných a perfektně vypracovaných prací, kdy vznikají obdivuhodné věci v podobě klobouků, záclonek, šálek, a třeba i „obyčejných“ záložek do knihy.

  „Ovšem, nedovedu si představit, že bych se tím měla živit, protože je to dlouhodobá práce a opravdu je jen pro dobrý pocit a radost, že jsem to zvládla.“ říká předsedkyně sdružení Miroslava Pravdová.

   

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova