Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

PODKLADY K SOUTĚŽNÍM DISCIPLÍNÁM: MIKROSKOP

Stránka naposledy upravena 07:13, 22 Črvn 2011 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
  Obsah
  Žádné titulky

  Zlatá včela Běchary 003.JPGPro pořadatele oblastních kol je disciplína MIKROSKOPOVÁNÍ určitě organizačně nejsložitější. Nejde jen o to, že mikroskop je poměrně drahá pomůcka, kterou asi těžko vlastní včelařská organizace. Je proto třeba si ji půjčit, nejlépe  v blízké škole. Ale to je spojeno s nemalými riziky, protože možnost poškození přístroje těmi, kdo s přístroji běžně nepracují, je značná.

  Bohužel 1 přítroj k zabezpečení disciplíny pro větší počet účastníků soutěže zdaleka nestačí. Ideální je, pokud může pozorování dělat současně celá skupina soutěžících žáků, což je 5-6 přístrojů  připravených v akci.

  Další potíž je malá zkušenost soutěžících dětí s touto technikou. Jen málo kroužků má svůj vlastní  mikroskop a ještě méně ho využívá a běžně s ním pracuje. V oblastním kole se proto mnozí z účastníků setkají s touto činností poprvé. S tím musí pořadatel počítat a nasadit do této disciplíny zkušené pracovníky, kteří těmto dětem dokáží pomoci, aby ji vůbec absolvovaly.

    V našem případě jsme řešili naznačené problémy kompromisem. K dispozici jsme měli pouze 2 přístroje. Proto jsme dětem připravili zkušební list s fotografií pylových zrn, které jsme našli na CD získaném na školení vedoucích včel. kroužku v Nasavrkách v lednu 2011. Toto CD měli k dispozici všichni vedoucí kroužků zúčastěných v oblastním kole.  Dali jsme jim před soutěží vědět, že půjde o poznávání rostlin podle tvaru pylových zrn.  Druhá část této disciplíny bylo vlastní mikroskopování, kdy se žáci podívali do jednoho ze dvou nastavených mikroskopů, kde byl preparát ze sady, kterou dostali vedoucí na školení vedoucích v lednu 2010 (roztočí samička varroa). Soutěžící měli určit co pod mikroskopem vidí a jednoduše to nakreslit. Bodové hodnocení bylo součtem obou částí úkolu. Popsaný postup se osvědčil, protože alespoň něco ze zadaných úkolů splnil každý soutěžící. Soutěž měla svižný průběh a stihla se stjně dobře jako ostatní dfisciplíny na jiných  stanovištích.

   

   

   

  Soubory 5

  SouborVelikostDatumAutor
  PYL 1.jpg
  Žádný popis
  59.68 kB18:35, 21 Črvn 2011Oldřich SUCHORADSKÝ
   PYL 2.jpg
  Žádný popis
  65.5 kB18:35, 21 Črvn 2011Oldřich SUCHORADSKÝ
   PYLY.doc
  Žádný popis
  309.5 kB18:34, 21 Črvn 2011Oldřich SUCHORADSKÝ
   Zlatá včela Běchary 003.JPG
  Žádný popis
  281.54 kB18:37, 21 Črvn 2011Oldřich SUCHORADSKÝ
   ŘEŠENÍ PYLU.doc
  Žádný popis
  114 kB18:34, 21 Črvn 2011Oldřich SUCHORADSKÝ