Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

NÁCVIK PSANÍ A ŠVP

Stránka naposledy upravena 07:51, 25 Srp 2011 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
  Obsah
  Žádné titulky

  Talentovka ZAV v Jičíně 2010 072.JPGNad možnostmi výuky psaní na klávesnici jsme se zamýšleli v souvislosti s tvorbou našeho Školního vzdělávacího programu. Neformulovali jsme specifika psaní na klávesnici do učebních osnov žádného vyučovacího předmětu. Výuku bereme jako součást základních výstupů vzdělávacího oboru ICT, které si  můžeme upravovat sami podle vlastních podmínek a potřeb.

  Cílem našeho snažení v tomto vzdělávacím oboru je dosáhnout toho, aby žáci naší školy na konci povinné školní docházky dokázal napsat 150 - 200 čistých úhozů za minutu., bez toho aby sledovalio prsty při psaní očima na klávesnici.  Přitom by měl bezpečně ovládat rozložení psaných znaků na klávesnici. A to intuitivně, bez přímého očního kontaktu, pouze hmatem prsty. Měl by umět opsat text z obrazovky monitoru, z tištěné předlohy na listu nebo psát podle diktátu. Přitom by měl dodržovat  pravidla správného držení těla při psaní, zvláště obou rukou.  Zkrátka,  dodržovat při této činnosti pravidla ergonomie.

  K dosažení těchto cílů jsme využili část vyučovací hodiny informatiky, nejlépe již v 5., ale nejpozději  v 6. ročníku ZŠ. Důležité je po základním zácviku a seznámení se základními pravidly psaní umožnit  žákům procvičení probraných lekcí podle programu na jejich domácím počítači. A ti, kteří tu možnost nemají,  mohou psát ve škole, v době mimo vyučování. 

  Jak bylo již uvedeno, impuls k nácviku jsme dostali ze střední školy, která nás upozornila na slabinu našich žáků přicházejících na jejich školu. Tyto jejich potíže jsme interpretovali jako svůj nedostatek při výuce k počítačové gramotnosti. Po čtyři roky jsme hledali způsob, jak žáky tohoto handicapu zbavit. Postupně jsme se dopracovali k modelu, který nás dnes řadí mezi nejúspěšnější základní školy v celoroční internetové soutěži.

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova

  Soubory 1

  SouborVelikostDatumAutor
   Talentovka ZAV v Jičíně 2010 072.JPG
  Žádný popis
  953.97 kB07:07, 16 Dub 2010Oldřich SUCHORADSKÝ