Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

METODIKA VÝUKY

Stránka naposledy upravena 07:45, 25 Srp 2011 uživatelem Oldřich SUCHORADSKÝ
  Obsah
  Žádné titulky

  Na začátku

  P1010035.JPGV prvním školním roce jsme zkusili nácvik psaní na klávesnici jako mimoškolní zájmovou činnost. S nákupem poměrně drahé roční licence programu nám pomohl finanční podporou Královéhradecký kraj. Vodítkem v prvních krocích nácviku nám byly konzultace s J. Zaviačičem a ing. H. Matouškovou po internetu. Výuku jsme směřovali na žáky nejvyšších ročníků školy (8. a 9. ročník). Zájem žáků nás velmi mile překvapil. Byl nečekaný a tak veliký, že jsme ještě v průběhu školního roku rozšířili nácvik i na 6. a 7. ročník.

  Propracovaná výuka a možnost porovnání správnosti a rychlosti psaní každého jednotlivce prostřednictvím internetu žáky silně motivovaly. Do června vydržela psát ráno před vyučováním, o přestávkách i odpoledne po vyučování téměř polovina z těch, kteří před Vánocemi začali. Nejlepší trojice si dokonce troufla porovnat své schopnosti na republikových přeborech. Umístění školy v desítce nejlepších základních škol v republice po necelém roce nácviku bylo pro žáky, ale hlavně nás učitele, velmi povzbudivé.

  Pokračování

  P1010036.JPGDalší školní rok jsme začali s povinnou výukou v 7. - 9. ročníku v rámci povinně volitelného předmětu Informatika. Z dotace dvou hodin týdně jsme věnovali jednu hodinu na psaní, ve druhé se vyučovaly běžné disciplíny Informatiky. Po vyhodnocení výsledků jsme došli k závěru, že většina žáků nedosáhla od předcházejícího školního roku v postupu výuky významného zlepšení a jevila se nám proto jako málo efektivní. Z toho jsme vyšli při stanovení modelu výuky, který jsme zpracovali v nové verzi Školního vzdělávacího programu.

  Výuku psaní začínáme v povinném předmětu Informatika v 6. ročníku. Přestože tento předmět má v učebním plánu 2. stupně školy pouze hodinovou dotaci, věnujeme nácviku část vyučovací hodiny (10 - 15 minut). Zbytek vyučovací hodiny plníme obsahovou náplň Informatiky. Aktivním žákům umožňujeme nácvik odpoledne, v mimoškolní době. V 7. - 9. ročníku nabízíme těm nejaktivnějším a nejtalentovanějším žákům pokračování ve výcviku v povinně volitelném předmětu ADMINISTRATIVA, kde vedle psaní je zařazena i výuka základů psaní normalizovaných textů (žádostí, životopisů, faktur...). Předmět je výbornou přípravou na studium žáků na střední škole, kde tyto dovednosti přednostně využijí.

  Současnost

  Efektivně psát může každý

  P1010038.JPGOd začátku jsme se snažili motivovat žáky získáním užitečné životní dovednosti. Dalším motivem bylo využití přirozené ctižádosti dětí tohoto věku k soutěživosti. Vyzkoušeli jsme i jiné programy, než je program Jaroslava Zaviačiče. Každý z vyzkoušených programů pro výuku psaní měl své přednosti, ale i slabiny. Střední školou doporučený program J. Zaviačiče si získal největší oblibu žáků uceleným systémem nácviku, možností srovnání úrovně nacvičujících žáků různých škol formou on-line přehledů, kreativními metodami nácviku. Ocenili jsme technickou, metodickou i organizační podporu ze strany autorů projektu, kteří jsou schopni řešit jakékoliv problémy výuky okamžitě a ve kteroukoliv denní hodinu. Také možnost domácí výuky žáků, která zapojuje do nácviku celé rodiny, je významný motivem, který při nácviku rádi a bohatě využíváme. Šestileté zkušenosti na naší škole nám ukazují, že správně psát na klávesnici se může naučit opravdu každý žák, počínaje nejpozději 5. ročníkem ZŠ.

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova

  Soubory 3

  SouborVelikostDatumAutor
   P1010035.JPG
  Žádný popis
  600.61 kB19:43, 14 Dub 2010Oldřich SUCHORADSKÝ
   P1010036.JPG
  Žádný popis
  583.92 kB19:43, 14 Dub 2010Oldřich SUCHORADSKÝ
   P1010038.JPG
  Žádný popis
  598.21 kB19:43, 14 Dub 2010Oldřich SUCHORADSKÝ