Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Planetární pokusy

Stránka naposledy upravena 09:06, 15 Zář 2010 uživatelem Jaroslava Pachlová

  Zde sběrna pokusů

  Matička Země:

  1. Zkuste známý pokus se svíčkou a sklenicí „Co je to kyslík?“

   Přikryjte hořící svíčku sklenicí. Experiment opakujte s několika sklenicemi různého objemu a sledujte  čas, kdy bude kyslík vyhořen
   
  1. Pokusy s kompasy a jejich výroba. Střelka kompasu je malý magnet, který reaguje na magnetické pole Země a je přitahován magnetickými póly.
   
  1. Sopka – udělejte model sopky s lávou (soda + ocet + potr. barva)

   Měsíc:

  1. Vytvořte si kráter – povrch Měsíce je pokryt krátery, vědci se domnívají, že vznikly nárazy hornin z vesmíru na měsíční povrch.                                                                                                                                                               
  Potřeby: velká krabice naplněná pískem nebo moukou, plastelína, kameny, kuličky, malý míček  
  Postavte se vedle krabice a upusťte do ní kuličku, pak pusťte postupně další předměty. Zkuste se                      postavit výše apod. porovnávejte, co se děje, jaký vliv má na „kráter“ velikost předmětu, náraz z různé výšky. Zkuste udělat krátery i do plastelíny, zkoumejte závislost na povrchu apod.
        


   
  1. Měsíční stopy – otisky stop zůstanou v měsíčním prachu tisíce let. Na Měsíci není vítr nebo změny počasí, které by je zničily.
  Krabici naplňte pískem, pomocí boty nebo „otisku chodidla vesmírného tvora“ vytlačte stopu a vyplňte ji připravenou sádrou. Nechte ztuhnout. Po vyjmutí můžete očistit kartáčkem. Udělejte oddílovou přehlídku stop (lze využít na návštěvní den).
   

  Mléčná dráha:

  1. Hvězdné hodiny – viz návod v příloze
   
  1. Poznáváme souhvězdí – např. si jednotlivá souhvězdí můžeme „vyrobit“ – kartonová rolička od toal. papírů, ubrousků apod., alobal, izolepa a špendlík nám postačí k výrobě souhvězdí. Alobal propícháme tak, aby dírky tvořily obraz např. Velkého vozu, pracujte podle mapy hvězdné oblohy. Pak alobal přilepte na jeden konec roličky a druhým koncem se podívejte proti světlu.
   
  1. Komety – „házecí komety“
  Klíčová slova
  • žákovské pokusy