Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

ZAJÍMAVÁ HISTORIE

Stránka naposledy upravena 19:31, 27 Kvě 2010 uživatelem Milena Králová
  Obsah
  Žádné titulky

  P1010026.JPGŠachy jsou v prvé řadě společenskou hrou. Jejich historie se do značné míry kryje s historií celého lidstva. Ačkoliv se po celou dobu existence snaží šachisté najít recept, jak se ve hře zdokonalit a stát se neporazitelnými, dosud se to nikomu dlouhodobě nepodařilo. A zdá se, že to nedokáží ani současné nejdokonalejší počítače. Tajemství úspěchu v šachové hře podněcovalo po staletí hráče k hledání postupu vedoucího k výhře již v dávné minulosti a stejné úporně hledají stejnou cestu i hráči současní.

  Šachy mají svoji nepopiratelnou morální hodnotu. Pevná pravidla, která se po staletí nemění a po celém světě jsou jednotně dodržovaná, umožňují férové měření duševních schopností člověka bez postranních úmyslů a podrazů. Šachy lze hrát v každém věku a jsou vynikajícím "tělocvikem ducha". Lze je hrát v osobním kontaktu, na jedné šachovnici, "tváří v tvář". Ale dnes je možná komunikace prostřednictvím internetu, kdy se tímto způsobem hrají celé světové turnaje. Velkou historii má Korespondenční šach, kde se hráči měří v partii, kdy si zasílají tahy poštou. 

     Velmi populární jsou simultánky, kdy se jeden silný hráč současně utká s několika dalšími hráči na jednom místě. Vynikající hráči dokáží takto čelit i několika desítkám soupeřů. Tato forma je velmi oblíbená zvláště u mládeže a začínajících šachistů, protože jim dává možnost utkat se s daleko silnějším hráčem a mít i určitou naději na úspěch ve hře s ním.

     sachy_ms_anand_topalov_denik_clanek_solo.jpgVelkou historii má zápas o nejlepšího šachistu světa - o titul Mistra světa v šachu. V současnosti se právě takový zápas začal mezi současným mistrem světa indem Višvánáthánem  Ánandem a jeho vyzyvatelem bulharem  Veselinem Topalovem. Zápasy o titul mistra světa budily v minulosti pozornost celé sportovní veřejnosti, a nejen té. Dnešní souboje už tolik zájmu nevzbuzují, přesto jsou šachisty sledovány s velkým napětím a zájmem.

   

  Oba současní nejlepší šachisté světa: vlevo ind Anand a vpravo bulhar Topalov.

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova

  Soubory 2

  SouborVelikostDatumAutor
   P1010026.JPG
  Žádný popis
  619.4 kB19:47, 29 Dub 2010Oldřich SUCHORADSKÝ
   sachy_ms_anand_topalov_denik_clanek_solo.jpg
  Žádný popis
  20.61 kB20:01, 29 Dub 2010Oldřich SUCHORADSKÝ