Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

CO JSOU ŠACHY?

Stránka naposledy upravena 21:12, 21 Kvě 2010 uživatelem Milena Králová

   

  Šachy jsou zábava

  P1000778.JPGVětšina lidí chápe šachovou hru jako zábavu a dobrou náplň volného času. Výhodou královské hry je, že se může hrát v každém věku. Šachovou partii si docela dobře zahraje pětiletý klouček s 90tiletým kmetem. A hrát se dá všude. V kavárně, v klubovně šachového oddílu, v přírodním prostředí v parku na lavičce nebo na písku mořské pláže, stejně tak v teple domova nebo ve školní třídě. K šachové partii není nutné znát dorozumívací jazyk soupeře. Pravidla jsou jednotná, neměnná a všem hráčům po celém světě srozumitelná. Šachy jsou dobrou alternativou pro školní zájmové kroužky, protože nejou náročné na prostor, nedá se u nich nijak zranit a vybavení najdete v každé rodině. Pořizuje-li je škola, nejou náklady nijak vysoké.
   

   Šachy jsou věda

  Po staletí, co šachy  existují, se řeší otázka, kam je vlastně zařadit. Mnozí tvrdí, že šachová hra se svým pojetím blíží vědeckému bádání. O šachu existují tisíce různých učebnic ve všech světových jazycích, další tisíce  různých příruček a odborných časopisů.   V nich jsou do detailu rozebrány všechny fáze šachové partie. Od zahájení partie, přes kombinace ve střední části, až po koncovky ve hře. Jiné publikace se věnují strategii užívané při hře. Zajímavé jsou otázky psychologie vedení boje v šachové partii, zobrazující plasticky způsoby myšlení člověka a řešení jeho problémů, nejen šachových. Velkou vědou jsou Šachové problémy- uměle vytvořená postavení, kde je úkolem najít cestu k vítězství v daném počtu tahů. Tisíce příznivců šachu řeší denně tyto problémy, které nejsou vůbec jednoduché a při hledání řešení vyžadují vskutku vědecký přístup.Není divu, že právě pro tyto a další otázky jsou pro někoho šachy opravdovou vědou.
   

  Šachy jako sport

  P1000767.JPGJiná skupina příznivců šachu je považuje za čistě sportovní disciplínu. Vždyť pro šachisty jsou organizovány po celém světě a na nejrůznější úrovni schopností hráčů různé soutěže – turnaje a zápasy. Existuje celý seriál postupových turnajů vedoucí až k tuitulu absolutního Mistra světa v šachu. Dosažení tohoto titulu je vizí tisíců šachistů a jeho získání znamená jednu z nejprestižnějších met, které  může lidský tvor dosáhnout. Mají většinou formu přímého osobního střetnutí u společné šachovnice. Ale šachy lze hrát také na dálku -korespondenčně nebo telefonicky a samozřejmě i přes internet. Soutěžit mezi sebou mohou jednotlivci i kolektivy – družstva. Hrát se může o přeborníka školy, města, regionu, republiky, Evropy i světa. A to v nejrůznějších věkových kategoriích. Pro soutěžící hráče jsou šachy plnohodnotným duševním sportem. Jsou šachisté, kteří ani soupeře ke hře nepotřebují a o samotě se zabývají řešením šachových studií, úloh, různých problémových situací, nebo si jen tak přehrávají zapsané partie šachových velmistrů bohaté historie šachu.  Šachová hra má neuvěřitelné množství podob a uplatnění si v ní najde každý milovník 32 šachových figurek pohybujících se po 64 políčcích šachovnice.
  Klíčová slova
  • Šachový zájmový kroužek na škole, šachy jako věda, šachy jako zábava, šachy jako sport