Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Pokusy s vejci

Stránka naposledy upravena 09:41, 1 Dub 2010 uživatelem Jaroslava Pachlová
  Obsah
  Žádné titulky

  Poslušná a neposlušná vajíčka

  Materiál: vyfouknutá vajíčka, svíčka, diabolky, izolepa, suchý písek
  Postup: poslušné - jeden otvor vyschlého vyfouknutého vyjíčka zalepíme kouskem izolepy, do skořápky nasypeme asi do čtvrtiny suchý písek a zalepíme druhý otvor. Poslušné vajíčko můžeme teď postavit do libovolné polohy, někdy je třeba trochu jím zatřepat a dát do pozice, do které ho chceme postavit.
  Neposlušné - do skořápky nasypeme diabolky asi do jedné čtvrtiny, které zakapeme otvorem ve vajíčku voskem ze svíčky (nebo dáme kousky vosku a zahřejeme), necháme vychladnout ve "stojací" poloze, diabolky se slepí a přilepí ke skořápce.
  Vysvětlení: Normální vajíčko nemůžeme postavit na žádný jeho konec, jelikož má těžiště uprostřed. U poslušného vajíčka jsme těžiště snížily, tím je poloha vajíčka stabilnější, a proto ho můžeme postavit i na špičku a polohu můžeme měnit. U neposlušného vajíčka je těžiště stálé a nemůžeme jej tedy ani položit a ani postavit na opačný konec, protže má stálé těžiště a vrátí se vždy do původní polohy.

  Tančící vajíčko

  Materiál: vyfouknuté vajíčko, malé hřebíčky, izolepa, magnet
  Postup: do vyfouknutého vajíčka nasypeme malé hřebíčky nebo nějaký železný drobný odpad z dílny asi do jedné čtvrtiny, tak aby se mohlo na jeden konec postavit. Zalepíme obě dírky. Vajíčko roztančíme pomocí magnetu.
  Vysvětlení: Magnetická síla působí na železné hřebíčky, můžeme pohybovat magnetem i nad vajíčkem či pod podložkou.

  Vejce šup do lahve

  Materiál: láhev se širším hrdlem od mléka nebo kečupu, natvrdo uvařené vejce, špejle, zápalky
  Postup: vejce oloupeme. Zapálíme zkrácenou špejli, vhodíme ji do láhve a počkáme až dohoří, na hrdlo dáme vajíčko špičkou dolů a ono se samo protlačí s typickým zvukem do lahve.
  Jak ale vajíčko dostat ven? Při dostávání vejce z láhve používáme opačný postup. Otočíme láhev dnem vzhůru a utěsníme vajíčkem její hrdlo, pak  foukneme do láhve, vytvoří se přetlak a vejce se začne samo vytlačovat z láhve.

      

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova

  Soubory 2

  SouborVelikostDatumAutor
   2a3velikonoce38.jpg
  Vajíčko tancuje
  135.96 kB14:20, 1 Dub 2010Jaroslava Pachlová
   2a3velikonoce43.jpg
  Když to jde do láhve, musí to jít i z ní...
  111.75 kB14:20, 1 Dub 2010Jaroslava Pachlová