Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Dny s Asií

Stránka naposledy upravena 10:31, 6 Pro 2009 uživatelem Jitka Zukalová

   

  Třída: 3.  

  Metoda: Integrovaná tematická výuka s prvky kritického myšlení a projektová výuka

  Předměty: ČJ - gramatika, sloh, čtení a psaní, Ma, Prv,VV, PČ, HV

   

   

  1) Motivace:

  Brainstorming - Co se vám vybaví, když se řekne slovo Asie... žáci pracují sami, potom sdílí se sousedem, zapíší si, co je zaujalo u souseda, potom společně diktují slova učiteli, který to zapisuje na tabuli... v průběhu zápisu je napadají další věci, které taky zapisují. Žáci si přitom slova z tabule, která je zaujala, připisují na svůj papír. Slova na tabuli s učitelem potom setřídí do několika kategorií, z kterých si každý žák vybere dvě, která ho zaujala a chtěl by se jim podrobněji věnovat. Slova, která žáci nadiktovali jsme shrnuli do témat: bojovníci a boj. umění (ninja, samuraj, meče, aikido, judo,...), zvířata (opice, hadi, slon, panda, tygr), města (Moskva, Tokio, Peking, Hirošima - znají z filmů a seriálů), národnosti (Číňan, Ind, Japonec, Rus), čínská restaurace, hůlky, čínský drak.

  Úkol na příští den: Přinést z domova věci, které pochází z Asie (kromě zbraní, oděvů atd.) a publikaci, která obsahuje text o Asii (Encyklopedie, Atlas, časopisy,...) Žáci přinesli různé encyklopedie, Koktejl, rýži, čaj, čínskou polévku, mince, ruské sušenky a sošky slonů a budhů.

   

  1) Téma Čínský drak:

  Čtení s klíčovými slovy pohádky Osmihlavý drak (str. 76 -77) z publikace Mýty a legendy.Vlci, draci a bájná zvířata (Cloude - Catherine Ragache, Gemini 1991). Žáci dostali 5 slov, která jsou pro pohádku stěžejní a měli za úkol se pokusit stručně napsat, o čem příběh asi bude. Po prezentaci jejich myšlenek jsme začali číst po částech samostatně text, při čemž zkoušeli předpovídat, co se asi stane v příběhu dál. Protože příběh je v knize rozdělen do dvou částí, po přečtení první části měli žáci za úkol vymyslet, jak by příběh mohl skončit. Teprve po prezentaci jejich vlastních konců jsme si dočetli konec v knize. Tyto metody žáci znají a rádi s nimi pracují. Pracují sami nebo ve dvojici, já pomáhám skupince s integrovanými žáky. 

  Psaní drakovi: navázali jsme na minulou hodinu slohu, kde jsme opakovali učivo 2.ročníku - psaní adresy a přání mamince. Tentokrát si žáci vymysleli draka, kterému posílali pohled s pozdravem z Čech a 3 otázkami na jeho život. Žáky velmi bavilo vymýšlet adresu a jméno draka, někteří měli problém vymyslet 3 otázky pro draka, ale nakonec to všichni s pomocí spolužáků zvládli. Nakonec si žáci sami vymysleli, že si draka, kterému posílají dopis nakreslí.

  drak.jpgVýroba čínského draka: žáci si vytřihli nalepili papírovou šablonu na čtvrtku a dle libosti si ji vybarvili barvami. Po zaschnutí masku draka vystřihli a přilepili ocas z krepových papírů a barevná peříčka k očím. Šablona dostupná na www:  http://www.kidsdomain.com/craft/cegif/newyear/chinesedragon.gif

  Malování čínského draka na velký balící papír tuší a anilinovými barvami dle vlastní fantazie.

   

   

  2) Samurajové:

  Zpěv písně Samuraj od J. Nohavici (in Havěť všelijaká, Indies records, 2005) 

  Čtení textu Samurajové (in Vildův svět, Střední Asie, č.29, GE Fabri Ltd 2006). Po přečtení textu měli žáci napsat 3 infromace, které je zaujaly; odpovědět na otázku, proč by chtěli či nechteli být Samurajem a nakreslit ilustraci. Nadšení žáků z toho, že jedním seknutím usekli samurajové protivníkovi hlavu zchladila informace o  koupání se ve vlastní moči při zranění, což byl nejčastější argument na otázku, proč nechtějí být samurajem.

   

  3) Rébusy a hlavolamy:

  Luštění Sudoka pro děti (Ries M: Sudoko pro děti, 1.vyd, Praha: Portál, 2006, ISBN80-7367-114-X).

  Skládání hlavolamu Tangram, náměty dostupné na www: http://danielita.webgarden.cz/image/9411129)

  Skládání jednoduchých Origami, náměty dostupné na www:  http://www.prvnistupenzs.wgz.cz/origami

   

  4) Asijská zvířata:

  Poslech, zpěv a zhlednutí písně Tygr z Indie (Sodoma, V. a Čech, F. R.) dostupné na www: http://www.youtube.com/watch?v=nNXRnveqrbI

   

  Počítání slovních úloh:

  Samice tygra kojí mláďata 8 týdnů. Kolik je to dní?

  Tygr ussurijský se dožívá až 18.let. Tygr sumaterský až 25 let  a tygr bengálský až 22 let. O kolik méně let se dožívá tygr ussurijský než tygr sumaterský?  Kolik let se dožívají dohromady všichni tři tygři?

  Za jednu noc spořádá tygr až 30kg masa. Kolik masa spořádá za 3 noci?

   

  Čtení textu o Pandě velké metodou Vím, Chci znát, Dozvěděl jsem se... Žáci dostali tabulku se 3 sloupečky - Vím, Chci znát a Dozvěděl jsem se. První dva sloupečky si vyplnili před čtením, poslední po přečtení textu. K čtení jsme použili text o Pandě velké na wikipedii, dostupný na www:  http://cs.wikipedia.org/wiki/panda_velk%C3%A1

   

  Výroba Atlasu zvířat Asie - protože žákům se téma zvířat velmi zalíbilo a chtěli se o zvířatech dozvědět více (vybrali si to na začátku v tématech, kterým se chěli věnovat), rozhodli jsme se vyrobit si Atlas. Zvířata,  která v Atlase budeme mít jsme si vybrali z různých knih, které si žáci přinesli z domova. Potom jsme společně vymýšleli, jaké základní údaje budou o každém zvířeti v naší knize uvedeny - český a latinský název, váha a výška, výskyt, rozmnožování a jedna informace, která je zaujme. Žáci si potom ve skupinkách rozdělili práci - někdo dělal ilustraci, další vyhledávali informace, někdo psal; obdrželi čtvrtku A4 a dali se do práce. Když měli hotovo, začali dělat návrh na obal knihy. Když měli všechny skupinky hotovo, vyvěsili jsme všechny práce na tabuli a provedli společné hodnocení výsledné práce i práce ve skupině. Poté jsme vybrali nejlepší obal a název knihy. Jednotlivé listy jsme proděravěli a svázali k sobě. Knihu teď žáci nosí ukázat domů rodičům, pak bude vystavená ve třídě. 

   IMG_3252.JPG

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova

  Soubory 8

  SouborVelikostDatumAutor
   asie brainstorming.jpg
  Žádný popis
  1087.04 kB11:41, 29 Lis 2009Jitka Zukalová
   drak.jpg
  Čínský drak
  1121.81 kB12:11, 29 Lis 2009Jitka Zukalová
   IMG_3177.JPG
  Samuraj text
  1275.7 kB12:53, 29 Lis 2009Jitka Zukalová
   IMG_3178.JPG
  Žádný popis
  1214.61 kB12:53, 29 Lis 2009Jitka Zukalová
   IMG_3185.JPG
  VV - drak
  452.68 kB10:02, 6 Pro 2009Jitka Zukalová