Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Němá ryba

Stránka naposledy upravena 19:35, 15 Bře 2010 uživatelem Jana Kne?ová
  Obsah
  Žádné titulky
  Cíl sebeovládání, soustředění
  Popis aktivity:

  Vybereme si nějakou vhodnou příležitost během dne, kdy je dítě naladěno s námi komunikovat a je zvědavé na naše odpovědi. 

  Například se u stolečku zeptá, zdy by mohlo dostat čaj. My mu odpovíme pouze gesty a otvíránám úst ( beze slov). Otvíráme pusu, jako bychom mluvili, ale slova nevyslovujeme. Dítě je nejprve zaskočeno, ale postupně se naučí odezírat a z gest vyčíst, co mu sdělujeme. Některé děti mohou reagovat nejprve rozlobeně, že neslyší svou odpověď. Jakmile ale pochopí, že jde o legraci, rády k ní přistupují. 

  Po čase si děti budou chtít vyměnit roli. Na něco se ho zeptáme a ono bude reagovat způsobem, který jsme ho naučili. Nyní se musíme my snažit přijít na to, co nám dítě sděluje. 

  Například bude chtít omáčku. My po něm nahlas opakujeme. "Ty chceš půl koláčku?" Naše nahluchnutí děti nejspíš pobaví. Zopakuje nám znovu bezhlasně oč nás žádalo.

  Nebezpečím této hry je, že se dítě rozdovádí a bude předstírat neslyšícího, i když hra už skončila. Hru bychom měli hrát omezenou dobu, aby se dítě v roli " neslyšícího" příliš nezabydlelo a nezneužívalo jí.

  Potřebný čas:  
  Doporučený věk: 4+
  Potřebné pomůcky: žádné

   

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova