Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Trh služeb

Stránka naposledy upravena 08:52, 2 Srp 2013 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky
  Cíl
  hráči si zkusí tvořit jak nabídku, tak poptávku, a zároveň sledovat, jak na sebe obě působí
  Popis aktivity:

  Účastníky rozdělíme do osmi až deseti skupinek (ideálně dvojice či trojice). Dostanou asi  5 minut na vymyšlení služby, která podle nich na trhu chybí. Následně si domluví i kratičkou prezentaci svého nápadu pro ostatní. Tvoří tak nabídku služeb na fiktivním trhu.

  Následuje prezentace všech služeb a jejich sepsání na velký papír. Nyní se všechny skupinky změní ve spotřebitele a stanou se tak tvůrci poptávky. Každá skupina (dohromady) rozděluje pět umělých peněz mezi služby, které ji zaujaly. Je možné dát pět peněz jedné nabídce, či obnos různě dělit. Na konci sečteme přidělené peníze a vyřadíme nejméně úspěšnou polovinu nabízených služeb. Tyto nápady se na trhu neuchytily. Aktivitu můžeme nyní zopakovat stejným způsobem, skupiny opět rozdělí pět peněz mezi zbývající služby.

  V závěrečném hodnocení si můžeme ukázat, že při opakování mohla klidně vyhrát jiná služba než původně. Pravděpodobně se také zvýšil počet bodů přidělených jednotlivým službám. Obojí v důsledku změny nabídky na trhu, poptávka reaguje a chová se proto jinak.

  Potřebný čas: 60 minut
  Doporučený věk:  
  Potřebné pomůcky: velký papír, fixy

   

  Využito v předmětu:  
  Vazby na RVP: Výstupy:
  Klíčové kompetence:
  Vzdělávací oblasti:
  Vzdělávací obory:
  Průřezová témata:
  Odkazy:  

   

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova