Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Nákupčí

Stránka naposledy upravena 08:33, 2 Srp 2013 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky

   

  Cíl
  hráči získají základní přehled o cenách potravin, vyzkouší si hospodařit s danou částkou a plánovat výdaje.
  Popis aktivity:

  Nasbíráme si letáčky z obchodů do zásoby. Třeba Tesco, Albert, Billa, Penny… jakýkoli obchod, tak, aby na letáčku byly různé potraviny a k nim jejich cena. Když se to podaří, ideální je, aby na letáčcích bylo podobné zboží za různé ceny. Z letáčků vyrobíme stejné sady. V každé sadě budou všechny dostupné druhy letáčků a žádný se nebude opakovat.

  Takovéto sady potřebujeme pro první kolo hry pro každého hráče, pro druhé kolo pro všechny dvojice a pro třetí kolo pro všechny čtveřice. Když máme například 8 hráčů, potřebujeme tedy postupně 16 (8+4+2) stejných sad letáků.

  Průběh hry

  V prvním kole hráči hrají sami za sebe. Dostanou určitý počet peněz, řekněme 200 Kč. Jejich úkolem je nakoupit si (vystřihnout a nalepit na čistý papír) vše potřebné pro víkendovou výpravu, tak aby vyšli s penězi a přitom zvládli absolvovat víkendovou výpravu. Můžeme samozřejmě zvolit i jinou událost místo výpravy, ale mělo by to být něco, co hráči běžně zažívají.

  Ve druhém kole hrají hráči ve dvojicích. Mají 800 Kč na nákup pro dva lidi, tak aby s jídlem vyšli na celý týden (7 dní). Cíl je stejný – spočítat si, co si mohou dovolit. Částku záměrně volíme poměrně dost nízkou, aby šlo o náročný nákup. 

  Ve třetím kole čtyři hráči mají 1500 Kč na nákup pro čtyřčlennou rodinu, tak aby vyšli na týden (7 dní).

  Po každém kole je potřeba udělat pauzu, a nechat jednotlivé hráče (v dalších kolech skupiny) ukázat, co všechno si koupili. Následně ohodnotíme, jak kdo nakoupil, co  je, a co není zbytečné a co je naopak nutné.

  V průběhu je zajímavé sledovat, jak si hráči počínají při sestavování nákupu. Můžeme například vidět, jestli počítají se svačinami, jestli ušetřili a zbytek si rozdali jako kapesné, s čím mají problémy atd.

  Potřebný čas: 45 minut a více
  Doporučený věk:  
  Potřebné pomůcky: letáky obchodů s potravinami – pro každého hráče tři stejné sady, lepidla a papíry

   

  Využito v předmětu:  
  Vazby na RVP: Výstupy:
  Klíčové kompetence:
  Vzdělávací oblasti:
  Vzdělávací obory:
  Průřezová témata:
  Odkazy:  

  Autor: Lenka Ježková

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova