Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Koruniny narozeniny

Stránka naposledy upravena 13:40, 1 Srp 2013 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky

   

  Cíl
  hráči kreativním způsobem ztvární oběh peněz a poznají rozličné formy, kterých
  při něm peníze mohou nabývat
  Popis aktivity:

  Kreativní hra, ve které skupiny hráčů různými způsoby ztvárňují jeden rok v životě konkrétní koruny.

  Hráči se rozdělí do několika skupin (teoreticky to může být i jen jedna skupina, pak je ale otázka, zda bude mít nějaké publikum) přibližně o 6 až 12 lidech. Úkolem každé skupiny bude vybraným způsobem (nejvíce se nabízejí divadelní ztvárnění, natočení krátkého filmu, fotokomiks, prezentace v PowerPointu a zvuková nahrávka, ale určitě je možné použít i další formy, třeba i jen psaní textu) ztvárnit události, které se mohly stát konkrétní koruně v průběhu jednoho roku. Konkrétní události si každá skupina před začátkem tvorby vylosuje na lístečcích.

  Poté, co jsou díla hotova, skupiny si je vzájemně předvedou.

  Konkrétně může mít tedy aktivita takovýto průběh:

  1. Úvodní motivační scénka – moderátor všechny přivítá na oslavě narozenin Koruny (může ji vytáhnut z kapsy a všem představit). Pokračuje vyprávěním událostí, které koruna zažila od svých minulých narozenin. V příběhu se může objevit například, že velkou část roku strávila na termínovaném vkladu, kde měla čas dobře se seznámit a spřátelit s ostatními korunami, co tam byly s ní. Majitel se ale rozhodl termínovaný vklad předčasně vybrat a koruna byla skoro násilím oddělena od svých známých, kdy se stala součástí poplatku za předčasný výběr. Díky tomu se octla na obrovském účtu, který patřil bance. Ostatních korun tam bylo velmi mnoho a neustále někdo odcházel a přicházel, takže to bylo velmi anonymní prostředí. Koruna ho rychle opustila, když banka nakoupila akcie. Koruna tak žila skoro vesnickým životem na jedné akcii ČEZu, kde sousedů nebylo až zas tak moc a všichni si pořád povídali o elektřině. Každou chvíli sice někdo odcházel a přicházel s tím, jak se cena akcie měnila, ale takových tam byla menšina. Po nějakém čase se Koruna opět vrátila na účet banky jako součást dividendy. Pobyla tam jen necelý den a už se stěhovala na jiný účet, který patřil Jiřímu Novákovi, který využil toho, že mu banka nabízí kontokorent. Koruna se na účtu ani neohřála, než se stačila vůbec nadechnout, stěhovala se na bankovku, kde měla přesně 999 sousedek. Bankovku si vyzvedl zmíněný pan Novák z bankomatu a už za pár dní s ní zaplatil nákup v supermarketu. Koruna nějakou dobu ležela v pokladně, ale rozhodla se, že si s někým vymění místo. Přestěhovala se tedy na minci, kterou měla jen pro sebe a jejíž původní obyvatelka si chtěla užít trochu společnosti na tisícovce. Když byl moderátor nakupovat ve stejném supermarketu, vrátili mu právě tuto korunu, a tak tady může být na oslavě s námi. Úkolem skupin teď bude natočit film (zahrát divadlo, vyrobit fotokomiks, prezentaci…) o událostech, které možná korunu čekají v příštím roce jejího života.

  2. Základ scénáře – možné události – skupiny společně vymyslí, jaké možné události může koruna zažít. Každá událost se napíše na zvláštní lístek. Možné události uvádíme v tabulce v horní části sousední strany.

  3. Losování událostí – z vymyšlených událostí na lístečcích si skupiny postupně losují jednotlivé lístečky, dokud lístečky nedojdou.

  4. Skupiny připravují a poté prezentují své dílo ostatním.

  5. Diskuse na závěr – jednotliví účastníci se mohou vyjádřit k tomu, co se jim na jednotlivých dílech líbilo, co je překvapilo, co si představovali jinak a podobně.

  Potřebný čas: podle zvoleného způsobu ztvárňování příběhu, minimálně 60 minut
  Doporučený věk:  
  Potřebné pomůcky:
  1 Kč, technika a pomůcky podle zvoleného způsobu ztvárnění (například
  fotoaparát, kamera, zařízení na nahrávání zvuku, prezentační software, výtvarné
  potřeby…)

   

  Využito v předmětu:  
  Vazby na RVP: Výstupy:
  Klíčové kompetence:
  Vzdělávací oblasti:
  Vzdělávací obory:
  Průřezová témata:
  Odkazy: finanční gramotnost

  narozeniny.png

  Klíčová slova
  • finance
  • oběh peněz
  • peníze

  Soubory 1

  SouborVelikostDatumAutor
   narozeniny.png
  Žádný popis
  28.88 kB13:40, 1 Srp 2013Pavlína Hublová