Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Motorické čtení

Stránka naposledy upravena 21:38, 18 Pro 2011 uživatelem Lenka Říhová
  Obsah
  1. 1.  
  2. 2.

  Motorické čtení je metoda, kterou je možné využít podpůrně při prvopočátečním čtení a při zahájení reedukace dyslexie. Osvědčuje se nejen u žáků s poruchami učení nebo lehkým mentálním postižením, ale také jako forma rozvoje předčtenářských schopností v předškolní třídě MŠ a na začátku 1. třídy.

  Pomáhá cvičit spolupráci levé a pravé hemisféry mozku při učení čtení a psaní, cvičí plynulost očních pohybů, zrakové vnímání, koordinaci pohybů. Motorické čtení je určeno pro procvičování v rodině, pro práci s malou skupinkou dětí, nebo ho lze využít jako rozcvičku před čtením ve škole.

  Metodický postup:

  1. Připravíme si karty s pěti geometrickými tvary (od každého tvaru 2-3 kusy). Ke každému tvaru patří pohybové vyjádření (obrázky).

  čtverec.jpg kruh.jpg obdélník-šířka.jpg

  obdélník-výška.jpg trojúhelník.jpg

  Děti při čtení stojí. Začínáme nejprve jenom s dvěma tvary, postupně přidáváme další. Po zafixování správných pohybů tvoříme řady z 10-15 tvarů, které různě střídáme. Tvary mohou být vystřižené, magnetické, nakreslené na tabuli...Zpočátku můžeme tvary ukazovat, později děti samy jedou očima po řádku.

  2. Tvary podobné písmenům

  Po procvičení pohybu k jednotlivým tvarům (viz obrázek) skládáme tvary v různých kombinacích do jedné nebo více řad. Děti sledují očima jednotlivé tvary a v pravidelném rytmu zleva doprava lehce bouchají do podložky a mění polohu ruky - "čtou rukama".

  motorické čtení1.jpg

  Po zvládnutí "čtení" velkých tvarů přejdeme na čtení na pracovních listech (v příloze). V první fázi "čte" žák vedoucí rukou, ve druhé fázi oběma rukama stejný tvar. Můžeme volit různě velké tvary podle potřeb žáků. Třetí fází je čtení oběma rukama, kdy jedna ruka je o jeden tvar pozadu. Dítě tedy bouchá oběma rukama najednou, ale každou rukou jiný tvar.

  Zpočátku je na této aktivitě znát, jak obtížná a těžkopádná může být souhra obou mozkových hemisfér, ale později se zlepšuje plynulost a rychlost. Mám zkušenost se žáky  praktické i speciální školy (lehká i střední mentální retardace) a výsledky jsou viditelné.

  motorické čtení2.jpg

   

   

  převzato z publikace:

  EMERLINGOVÁ, S. Když dětem nejde čtení I. Praha: Portál, 1999. ISBN 80-7178-325-0

   

  - odkaz na digifólio o proběhlé SDílně se Stanislavou Emmerlingovou

  http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=5183

   

  Upravit sekci

  Klíčová slova
  • dyslexie
  • předčtenářské období
  • reedukace
  • specifické poruchy učení
  • speciální pedagogika

  Soubory 9

  SouborVelikostDatumAutor
   kruh.jpg
  Žádný popis
  105.31 kB09:38, 15 Zář 2010Lenka Říhová
   motorické čtení PL.doc
  Žádný popis
  19.5 kB10:23, 15 Zář 2010Lenka Říhová
   motorické čtení PL2.doc
  Žádný popis
  19.5 kB10:34, 15 Zář 2010Lenka Říhová
   motorické čtení1.jpg
  Žádný popis
  77.91 kB08:20, 15 Zář 2010Lenka Říhová
   motorické čtení2.jpg
  Žádný popis
  113.63 kB10:09, 15 Zář 2010Lenka Říhová