Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Hledáme možnosti linky

Stránka naposledy upravena 09:48, 4 Kvě 2011 uživatelem Pavlína Hublová
  Obsah
  Žádné titulky

   Bez výtvarných prostředků by člověk nebyl schopen se výtvarně vyjadřovat, nemohl by zaznamenat tvar. Nebyla by ani jednoduchá „obrázková řeč“ (např. dopravní značky, informační tabule atd.). Proto bychom měli své žáky seznámit a také trochu naučit používat základní výtvarné vyjadřovací prostředky (bod, linie, plocha, barva a prostor).

  Charakter čáry (linie) bezprostředně ovlivňují nejenom povahové vlastnosti autora, ale i vypovídá o dovednosti získané procvičováním.
  Námět k motivaci výtvarné etudy většinou volím podle aktuální potřeby, musí však vždy odpovídat věku a kresebné vyspělosti vyučované skupiny (např. narušená plocha - starší žáci, stopy dopravních prostředků na silnici – mladší žáci).
  Rovněž tak příliš nezáleží jaký kresebný nástroj při procvičování použijeme. Naopak právě růzností kresebných stop lze poukázat na charakter zaznamenané čáry. Pro žáka to jsou velice důležité zkušenosti. Učí se záměrnému používání pracovního nástroje.
  Prakticky každý rok se u všech věkových skupin vracím k takto zaměřenému procvičování. Měním vždy jen motivaci, cíl výtvarné etudy zůstává trvalý - zlepšit jejich lineární kresbu.

   

   

  Rozšíření tohoto tématu (i s ukázkami prací žáků) najdete v blogovém příspěvku Proč si myslím, že je dobré umět správně nakreslit čáru.

  Klíčová slova
  • Žádná klíčová slova

  Soubory 1

  SouborVelikostDatumAutor
   linka.ppt
  Žádný popis
  2.05 MB14:20, 22 Črvec 2010David Pokorný